Унагрија уште на 5 август го одбила барањето за екстрадиција на Груевски

Од:

Министерството за правда уште на 5 август го примило единственото известување дека Врховниот регионален суд донел конечна одлука оти не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, бидејќи на негово барање му е одобрен азил во Унгарија, потврдуваат од Министерството за правда, нагласувајќи дека формалното известување за ова не е нова вест.

„Согласно акт бр XXXVIII за меѓународна правна помош во кривични предмети, лице на кое му е даден азил нема да се екстрадира во државата од која избегал. Затоа Министерството за правда на Унгарија го одбива барањето за екстрадиција“, стои во известувањето кое нашето Министерство го добило на почетокот на август.

Министерството за правда два пати бараше екстрадиција на Груевски – како осуден во случајот „Тенк“ и како осомничен за настаните од 27 април 2017 година.

Би можело да ве интересира

Косовец уапсен во Македонија: Интерпол го барал за убиство во Еквадор

Обвинителството го изготви барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Орце Костов

Османи: Груевски треба да биде во Македонија и тука да се соочи со правдата

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стојаноска за средби Заев-Мицкоски: Не можам ниту да потврдам ниту да демантирам

Александар Тодески

Трагедија во Унгарија: Мајка крвнички си го уби детето

Горан Наумовски

Џафери: Добив материјал со измените на Кривичниот законик, но не од Груевски

Орце Костов