Груевски нема да биде екстрадиран, одлучи судот

Од:

Експремиерот и азилант Никола Груевски нема да биде екстрадиран од Унгарија, одлучи тамошниот суд на денешното рочиште. Груевски ќе биде пуштен на слобода. Судијата образложи дека ваквата одлука е поради тоа што унгарскиот суд не може да му суди на Груевски за тоа што се случувало во Македонија, а Македонија не може да ја обжали одлуката на унгарскиот суд.

„Условите за екстрадиција не се валидни“, рече судијката.

Утрово, судот издаде наредба за приведување на Груевски, кој беше спроведен до судницата со две лица, кои најверојатно, се дел од безбедносните служби на Унгарија. Груевски бил приведен во т.н. 11 област во Будимпешта.

Рочиштето е затворено за медиумите, но одлуката е јавно соопштена.

Минситерството за правда бара екстрадиција за Груевски за тој да ја одлежи двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на СЈО, но и за организација на крвавите инциденти во Собранието на 27 април.

Би можело да ве интересира

Унгарија казнета со одржување на еден квалификацискиот натпревар за СП 2022 без гледачи поради расизам против играчите на Англија

А1он

Први предизбори во унгарската опозиција: oбид за обединет настап против партијата на Орбан

Унгарија се подготвува да потпише нов 15-годишен договор со Гаспром

А1он

Унгарија ќе започне со производство на Спутник во 2022 година

А1он

Осуммина загинати откако се преврте патнички автобус во Унгарија

Унгарија одговара на нападите од Брисел