vrhoven

Македонија

ЈП Службен весник и Врховниот суд потпишаа Меморандум за соработка

А1он
Директорот на ЈП Службен весник на Република Македонија, Мартин Костовски и претседателот на Врховен суд на Република Македонија, Јово Вангеловски вчера потпишаа Меморандум за соработка,
Македонија

Во Врховен расправа по жалбата на Митриновски околу неговото разрешување

А1он
Расправа по жалбата поднесена од Јордан Митриновски против решение на Судски совет донесено во повторена постапка по барање за негово разрешување од судиската функција на
Македонија

Врховен и Апелација одлучија: Нема да бидат изземени судиите во „ТНТ“ и „Насилство“

А1он
Врховниот суд постапувајќи по барање на одбраната во предметот на Специјалното јавно обвинителство „ТНТ“ за изземање на в.д. претседателот на Апелациски суд-Скопје Лидија Димчевска и
Македонија

Претседателот на Врховниот суд ќе го изгуби правото на глас во Судскиот совет

А1он
Со новиот предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет, кој е на прво читање во собраниската комисија за политички систем и односи
Македонија

Врховниот суд најверојатно утре ќе ја соопшти одлуката за притворените од 27 април

А1он
Врховниот суд на Република Македонија најверојатно утре ќе донесе одлука за притворите на пратениците и другите осомничени за настаните во Собранието на РМ од 27
Македонија

Врховниот суд одлучува по жалбите на 15 обвинети за настаните од 27 април

А1он
Врховниот суд денеска на јавна седница ги разгледува жалбите на 15 обвинети од настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април минатата година. Жалбите
Македонија

Советот за факти бара да бидат разрешени судиите кои го ослободија Сеад Кочан oд притвор

А1он
Советот за утврдување факти до Судскиот совет доставил предлог со кој бара да биде разрешен петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд, на чело со претседателот
Uncategorized

Врховен суд: Не може да одговара помагачот за прислушувањето, ако не биде осуден Зоран Верушевски

А1он
Пресудата за единствениот осуден во случајот „Пуч“, Звонко Костовски, е нејасна и противречна, наведе кривичниот совет на Врховниот суд во одлуката за барањето за заштита