jovo vangelovski

Македонија

Врховен му ја одби жалбата на Вангеловски за неговото разрешување од функциите

Кристијан Ландов
Врховните судии ја одбија жалбата на нивниот експретседател Јово Вангеловски, со која се противеше на одлуката донесена од Судскиот совет за негово разрешување од функциите.
Македонија

Три месеца од разрешувањето на Јово Вангеловски, врховните судии ќе бираат кој да одлучува за неговата жалба

Васко Маглешов
По повеќе од три месеци в четврток конечно треба да се комплетира комисијата која треба да расправа за жалбата за разрешувањето на експретседателот на Врховниот
Македонија

Осум месеци е блокирано испитувањето на потеклото на имотот на Јово Вангеловски и судиите од „бомбите“

Васко Маглешов
„Антикорупциската ќе го проверува имотот на судиите од бомбите“. Со овој наслов медиумите во март годинава објавија дека Државната комисија за спречување на корупцијата по
Македонија

Кои колеги на Јово Вангеловски може да му „пресудат“ за разрешувањето?

Васко Маглешов
Од 18 врховни судии во највисокиот суд, пет треба да бидат избрани во деветчлената комисија која треба да одлучува за жалбата на разрешениот претседател на
Македонија

Вангеловски: Ќе се жалам што ме разрешија

Васко Маглешов
Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за „А1он“, рече дека ќе почека да ја добие одлуката за неговото разрешувзње, по што ќе поднесе жалба. Кратко
Видео Македонија

ВИДЕО: Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Васко Маглешов
Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Седницата на која
Македонија

Судскиот совет по вторпат ќе се обиде да го разреши Јово Вангеловски

Васко Маглешов
Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледува извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, дознава „А1он“. Членовите на Советот половина
Македонија

Јово Вангеловски денеска куртули од разрешување – го спаси ДУИ

Васко Маглешов
Одложена е точката на денешната седница на Судскиот совет да биде разрешен претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, дознава „А1 он“. Како четврта точка на
Видео Македонија

ВИДЕО: Антикорупциска отвори предмет за паушалите на Штерјев, Вангеловски и Караџовски

Васко Маглешов
Антикорупциската комисија по соптвена иницијатива, ќе утврдува дали експретседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, првиот човек на Врховниот суд Јово Вангеловски, како членови по функција
Македонија

Јово Вангеловски ќе купува лимузина од 34 илјади евра за Врховниот суд

А1он
Набавка на едно патничко моторно возило за потребите на Врховниот суд на Република Северна Македонија. Ова го пишува во огласот за јавна набавка на Врховниот