Судскиот совет по вторпат ќе се обиде да го разреши Јово Вангеловски

Од:

Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледува извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, дознава „А1он“.

Членовите на Советот половина час пред почетокот на седницата одржаа колегиум. Претседателот на Советот, Киро Здравев потврди дека има точка за разрешување на претседател на суд, но не кажа за кого станува збор, поради тајноста на постапката.

Вангеловски веќе еднаш се најде како точка за разрешување, но не помина, бидејќи новиот член на Советот Миљазим Мустафа, рекол дека му треба време да го разгледа предметот пред да одлучи како ќе гласа.

Би можело да ве интересира

Маричиќ: Не може само поради еден член да се заклучи дека Судскиот совет не може да го прочисти правосудството

Жарко Настоски

Обвинителот по една година нема сомнеж дека членот на Судски совет, Теофиловски ќе избега

Кристијан Ландов

Обвинение за Теофиловски, се сомничи за злоупотреба на службената положба и овластување

Ландов

ВИДЕО: Обвинителите ќе се оценуваат врз основа на шестмесечен извештај со увид во шест предмети, а судиите врз увид во 10 предмети

Ана Ололовска

Маричиќ, Јовески и Здравев ќе ја презентираат методологијата за прочистување на правосудството

Ана Ололовска

Судија разрешен поради нестручно и несовесно вршење на функцијата

Жарко Настоски