jovo vangelovski

Македонија

Колку „тежи“ најмоќниот во судството и зошто и одговара и на оваа власт?

А1он
Најмоќниот човек во судството е и еден од најбогатите луѓе во судството. Јово Вангеловски има 4 стана во Скопје, деловен простор, гаражи, земјоделско земјиште во
Македонија

Вангеловски и претседателите на судовите го прифатија предлогот за подобрување на статусот на судиите

А1он
Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски и претседателите на сите судови во Република Македонија го прифатиле предлогот за спогодба за комплексно подобрување на статусот на
Видео Македонија

ВИДЕО: Јово Вангеловски два и пол часа сведочеше во Обвинителството за злоупотребите со АКМИС-от

А1он
Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски повеќе од 2,5 часа во зградата на Јавното обвинителство, даде исказ како сведок за предистражната постапка за злоупотребите со
Македонија

Јово Вангеловски поднел кривична пријава против судијата Лидија Неделкова

А1он
Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, на 18 јануари годнива до Основното јавно обвинителство Скопје поднел кривична пријава против поранешниот претседател на
Македонија

Самоволието на Јово Вангеловски: По четврти пат поставува свои судии

А1он
Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја продолжува праксата на промена на распоредот на судии во највисокиот суд, што создава сомнеж дека зад последната четврта
Македонија

Синот на Неделковa дo Јово Вангеловски: Правдата е постојана и секој го добива своето

А1он
Синот на судијката Лидија Неделкова, преку социјалните мрежi му се обрати на претседателот на Врховен суд Јово Вангеловски. Давид Неделков го прашува дали од круцијално
Македонија

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд мора да се почитуваат

А1он
Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и
Македонија

Јово Вангеловски: Не го укинуваме притворот за Кочан, судот не требало да одреди притвор

А1он
„Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови“, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд,
Македонија

Јово Вангеловски не се откажува-сака да одлучува за притворот на Сеад Кочан

А1он
И покрај тоа што самиот призна дека неговиот разговор е автентичен, претседателот на Врховниот суд упорно сака да одлучува за „Барањето за заштита на законитоста“
Македонија

Катица Јанева бара изземање на Јово Вангеловски од одлучувањето за Сеад Кочан

А1он
Специјалното јавно обвинителство побара изземеање на претседателот на Врходниот суд, Јово Вангеловски по одлучувањето за барањето на обвинителството на Марко Зврлевски да се укине притворот