karadzovski

Македонија

Вангеловски и претседателите на судовите го прифатија предлогот за подобрување на статусот на судиите

А1он
Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски и претседателите на сите судови во Република Македонија го прифатиле предлогот за спогодба за комплексно подобрување на статусот на
Македонија

Синдикатот на јавни обвинителства: Караџовски сака да создаде раздор меѓу судската и јавнообвинителската служба

А1он
Синдикалната организација при јавните обвинителства на Република Македонија ги поддржува напорите на Синдикатот на УПОЗ за изнаоѓање решение за судските службеници за остварување на нивните
Македонија

Караџовски: Решението за одговорност на член на Судскиот совет е несоодветно

А1он
Претседателот на Судскиот совет на РМ Зоран Караџовски смета дека решението за покренување постапка за одговорност за член на Судски совет што се нуди со
Македонија

Синдикатот на УПОЗ се закани со штрајк, бара оставка од Караџоски

А1он
Синдикатот на УПОЗ и Здружението на судски службеници упати последен апел за сериозно решавање на нивните барања и најавија дека доколку во наредните денови не
Македонија

Уште колку дена Караџовски ќе молчи за „бракот“ меѓу судии и политичари како што обелодени СЈО?

А1он
Цели пет дена молк од претседателот на Судскиот совет Зоран Караџовски за Извештајот на Специјалното јавно обвинителство, кое објави дека судии и членови на Судскиот
Македонија

Караџовски тврди дека изнел личен став, а не на Судскиот совет

А1он
Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, денеска преку соопштение информира дека ставовите изнесени на прес-конференцијата на 4 јануари годинава, а кои не се однесуваат на
Македонија

Поради недоволно пари за транспорт, притворените од затворите не се спроведувале на судењата

Виктор Јованов
На денешната седница на Судскит совет членовите ја разгледаа точката за неспроведување на притворените и обвинети лица на судските рочишта. Александра Зафировска на седницата рече
Македонија

Судиите поротници бараат по 500 денари од судење, во спротивно најавија штрајк

Виктор Јованов
Судиите-поротници бараат зголемување на износот што го добиваат за едно судење, односно по 500 денари од судење. Доколку овој услов не им биде исполнет тие
Македонија

(ВИДЕО) Караџаовски: Обвинувањата кон мене се тенденциозни и политикантски

А1он
Одлука за објавување Оглас за избор на претседател на Основниот Суд Скопје 1, претседателот на Судскиот Совет Зоран Караџовски, ја правда со редовна активност и
Македонија

Караџовски без коментар за вчерашните насилства

А1он
Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, ден по насилството во Собранието, мирно си парадираше низ центарот на Скопје. На новинарски прашање, дали и кој треба