lidija nedelkova

Македонија

Европскиот суд ја прифати жалбата на разрешената судијка Лидија Неделкова

А1он
Европскиот суд за човекови права, смета дека поранешната судијка и претседателка на Врховниот суд, Лидија Неделкова, оправдано се жали за разрешувањето од судиската функција. Оформен
Македонија

Советот за жалби при Врховниот суд ја одби како неоснована жалбата на Лидија Неделкова

А1он
Советот за одлучување по жалби при Врховниот суд на Република Северна Македонија ја одби како неоснована жалбата на Лидија Неделкова и го потврди решението од
Македонија

Отфрлена кривичната пријава на судијката Неделкова против Здравев и два членови на Судски совет

А1он
Обвинителството донесе одлука да ја отфрли кривичната пријава поднесена од поранешната претседателка и актуелна судијка во Врховнот суд, Лидија Неделкова, против претседателот на Судскиот совет,
Македонија

Членовите на Судскиот совет се поделија за разрешувањето на Лидија Неделкова

Васко Маглешов
Членовите на Судскиот совет на минатонеделната седница го одложија одлучувањето за иницијативата за разрешување на експретседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, дознава „А1он“. Нашите извори
Македонија

Јово Вангеловски поднел кривична пријава против судијата Лидија Неделкова

А1он
Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, на 18 јануари годнива до Основното јавно обвинителство Скопје поднел кривична пријава против поранешниот претседател на
Македонија

Советот за утврдување на факти без дозвола си презема предмети, на сослушување повикана и Лидија Неделкова

А1он
Советот за утврдување на факти, за кој Венецијанската комисија има препорака да се укине по изборите, според одлуката на Владата од септември годинава, се активира
Македонија

Неделкова: Владимир Панчевски не заслужува уште една шанса, политиката да се тргне од судството

А1он
Претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова во интерју за “360 степени“ изјави дека претседателот на Кривичен суд Владимир Панчевски не заслужува реизбор на функцијата. -Со