Врховен му го укина куќниот притвор на Мијалков за случајот „Империја“

Од:

Врховниот суд на 27 март 2019 година донел решение по жалбата на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков за предметот „Империја“ и му го укина куќниот притвор.

dobivaj vesti na viber

Според образложението на највисокиот суд, решението е донесено согласно начелното правно мислење утврдено на општата седница на Врховниот суд одржана на 30 јануари 2019 година, а бидејќи мерката куќен притвор спрема обвинетиот Сашо Мијалков е определена по барање на СЈО кое не е овластен тужител во оваа постапка.

„Делот од решението со кое се наредува обвинетиот С.М. веднаш да се пушти да се брани од слобода се однесува на извршувањето на решението на Апелациониот суд Скопје КСЖ.бр.116/19 од 28.02.2019 година“, пишува во решението на судот.

Мијалков сепак останува во куќен притвор за предметот „Титаник 2“, за кој што беше осуден на затвор од 3 години.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Апелација укина пресуда за Мијалков со која требаше да лежи 8 години во затвор и во буџетот да се вратат 860 илјади евра

Кристијан Ландов

Претседателката на Врховен нема намера поради снаата да се повлече од Управниот одбор на Академијата за судии и обвинители

Кристијан Ландов

На Мијалков му одредија датум од кога ќе почне да преспива во струшкиот затвор

Кристијан Ландов

Денот кога Мијалков се согласил да оди три години во затвор, сменил живеалиште во Охрид, а затвор ќе лежи во Струга

Кристијан Ландов

Од 13 години затвор, се испазари за три: Државата зема имот од 30 милиони евра на Мијалков, а не знае како го стекнал

Кристијан Ландов

„Империја“: Мијалков се спогоди на три години затвор и да даде имот вреден над 20 милиони евра, сосе уделот во „Мериот“

Кристијан Ландов