spionaza

Свет

Почна тајниот судски процес против двајца браќа од Шведска кои 10 години шпионирале за Русија

А1он
Двајца браќа од Шведска, од кои едниот работел за разузнавањето на шведската полиција и вооружените сили, денеска завршија на суд во Стокхолм под обвинение дека
Свет

Двајца службеници на германското Министерство за економија под истрага за можни шпионски активности

А1он
Германското Министерство за економија побарало од националната разузнавачка агенција да изврши проверка на двајца високи функционери во Министерството, осомничени за шпионски активности за Русија, објави
Регион

Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова под сомнение за шпионажа

А1он
Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља потврди дека безбедносните органи ја уапсиле новинарка, Русинката Дарија Асламова, на северот на земјата. Во објава на
Свет

Во Австрија приведени тројца турски државјани осомничени за шпионажа

А1он
Тројца турски државјани се приведени во Австрија под сомнение дека шпионирале австриски жители со турско потекло за турската разузнавачка служба МИТ, соопшти денеска Австриската канцеларија
Регион

Москва реагира на протерувањето на дипломатите од Бугарија

А1он
Руската амбасада во Софија одговори со изјава дека протерувањето е неосновано и дека Москва го задржува правото да одговори. „За жал, принудени сме да забележиме
Регион

Руската Амбасада во Софија бара да престанат шпекулациите за шпионската афера

А1он
Руската Амбасада во Бугарија бара да престанат шпекулациите за вмешаност на Русија во случајот со приведувањето на шест лица заради шпионажа. „Во услови на комплицирана
Регион

ВИДЕО: Руски шпиони уапсени во Софија, голема акција на бугарските специјални служби

А1он
Руски шпиони биле приведени во Софија за време на операција на Државната агенција за национална безбедност (ДАНС) и Министерството за внатрешни работи (МВР), објави Бугарската
Свет

Русија протерува бугарски дипломат, реципрочна мерка по сличен потег на Софија

А1он
Русија ќе протера бугарски дипломат по сличната мерка на власта во Софија кон руски официјален претставник поради шпионска афера, беше објавено денеска во Москва, пренесува
Свет

Демократскиот конгресмен Ерик Сволвел осомничен за врски со кинеска шпионка

А1он
Републиканците во Конгресот побараа исклучување на демократскиот конгресмен Ерик Сволвел од Комитетот за разузнавање поради сомнеж за врски со кинеска шпионка, јави Си-Ен-Ен. Во писмото