mazut

Економија

Поскапува мазутот, цените на бензините и на дизелот не се менуваат

А1он
Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,150 ден/кг и ќе изнесува 46,499 денари за килограм, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните
Регион

Русите ќе градат голем објект на истокот на БиХ, во Република Српска

А1он
Премиерот на РС, Радован Вишковиќ изјави дека во областа Зворник треба да се изгради постројка за претворање на природен гас во течен. Вишковиќ изјави и
Економија

ТЕЦ Неготино има мазут само за 20 дена, а не за до април како што ветуваше Васко Ковачевски

Орце Костов
Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека ТЕЦ Неготино нема да се стартува затоа што во моментов цената на струјата која се увезува е поевтина
Економија

Ковачевски: Потрошивме 55 милиони евра за досегашните испораки на мазут и јаглен од Грција и Албанија

Орце Костов
Првиот човек на ЕСМ, Васко Ковачевски е убеден дека енергетската криза македонските граѓани нема да ја почувствуваат затоа сите производствени капацитети ќе бидат во функција
Економија

Одземени лиценците за вршење дејност на три компании за трговија со нафта

А1он
Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлуки со кои им ги одзема лиценците за вршење на енергетска дејност на
Економија

КОД: Мазутот од Супертрејд за РЕК Битола со повеќе вода и суплементи, откри инспекторатот

А1он
На 16 јуни годинава, 5 цистерни полни со мазут требало да ја поминат царинската управа. Крајна дестинација им бил најголемиот производител на струја во земјава,
Економија

Во склад на компанијата „Евротим“ имало неквалитетен мазут, државата ѝ забрани да го продава

А1он
Државниот пазарен инспекторат утврди дека кичевската компанија „Евротим“ во свој склад во Ресен чувала мазут кој отстапува од пропишаниот квалитет и ѝ забрани на фирмата
Економија

Заев: Клучно е како влегол мазутот во државата, ќе им се одземат лиценците на неколку компании

А1он
Вината треба да се гледа како влегол мазут, нафта, бензин во државата и тука треба да се утврдат одговорностите. Досега е утврдено дека сулфурот не