kosarka srbija

Спорт

ВИДЕО: Германците до историска светска титула, Србија падна во финалето

А1он
Германија е светски првак во кошарка првпат во својата историја. Германците во финалето на Светското првенство во Манила ја совладаа репрезентацијата на Србија со 83:77
Спорт

Србија ја збриша Канада за финале на Светското кошаркарско првенство

А1он
Српските кошаркари се пласираа во финалето на Светското првенство, по деветти пат во историјата на репрезентацијата. „Орлите“ со фантастична партија го победија НБА тимот на
Спорт

Лекарот на српската репрезентацијата објасни зошто му е изваден бубрег на Симаниќ

А1он
Кошаркарската федерација на Србија ја објави ситуацијата околу Бориша Симаниќ на кој за жал му беше отстранет бубрег по постоперативните компликации. „Српскиот репрезентативец Бориша Симаниќ,
Спорт

Теодосиќ избегна сериозна повреда, ќе пропушти 20 дена

А1он
Плејмејкерот на Виртус, Милош Теодосиќ вчера се здоби со повреда на левото колено. Српскиот кошаркар не го доигра натпреварот од Серија А против Реџо Емилија,
Спорт

Официјално: Кокошков ќе ја води Србија кон Токио

А1он
Игор Кокошков е официјално прогласен за селектор на кошаркарската репрезентација на Србија. Веста што се емитуваше вчера во медиумскиот простор, сега ја потврди локалната кошаркарска