Протоколот за НАТО утре пред естонските пратеници

Од:

Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО утре ќе се најде пред естонските пратеници.

Документот е ставен на дневен ред на седницата на Парламентот на Естонија, која ќе биде 17та земја што ќе го ратификува Протоколот, откако тоа минатата недела го стори германскиот Бундестаг.

Шеснаесет од 29 земји членки го официјализираа пристапувањето на Северна Македонија во најголемиот воено-политички сојуз во светот.

Властите во земјава, но и високите претставници на Алијансата се надеваат дека целиот процес ќе заврши до декември, кога се одржува Самитот на НАТО во Лондон.

На декемврискиот Самит, Алијансата одбележува 70 годишнина, а тоа се смета за добра можност Северна Македонија да стане 30та членка. Сепак доколку процедурата не биде завршена дотогаш очекувањата се земјата и официјално да стане дел од НАТО и да учествува во процесот на носење политички одлуки на почетокот на следната година.

Амбасадорите на 29. земји-членки на 6 февруари во седиштето на НАТО го потпишаа Протоколот за членство, а прва го ратификуваше Грција. Комисијата за надворешни работи на американскиот Сенат утре ќе има сослушување поврзано со пристапувањето на Северна Македонија во НАТО.

Би можело да ве интересира

Осум мигранти од Пакистан откриени во возило кај Демир Капија

Татјана Ташкова

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Татјана Ташкова

Најмногу фалсификувани алкохолни пијалаци на ЕУ пазарот се од Северна Македонија

Татјана Ташкова

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2500 години

А1он

Основан Македонско – Швајцарски бизнис клуб

А1он

„Вашингтон пост“: Фејсбук страница на американски ветерани хакирана од македонски бизнисмен

Татјана Ташкова