Поради доаѓањето на Лавров, Естонија, Летонија и Литванија го откажаа учеството на Самитот во Скопјхе

Од:

Естонија, Летонија и Литванија соопштија дека нивните највисоки дипломати нема да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради одлуката да му се дозволи на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да присуствува.

Во заедничката изјава, министрите за надворешни работи на балтичките земји рекоа дека планираното присуство на Лавров „ризикува да ја легитимира агресорот Русија како законски член на нашата заедница на слободни нации“, додавајќи дека тие „одлучиле да не присуствуваат“ на состанокот во главниот град на Северна Македонија.

Лавров во понеделникот рече дека Македонија, која се приклучи на западните санкции поради инвазијата на Москва на Украина, се согласила да го пушти да присуствува на годишниот состанок на паневропското безбедносно тело чиј член е Русија.

Руските државни медиуми објавија дека членката на ЕУ, Бугарија ја известила Москва дека ќе дозволи авионот на Лавров да го премине нејзиниот воздушен простор на пат кон Скопје.

Во вторникот Украина рече дека ќе го „бојкотира“ состанокот поради поканата на Лавров, а балтичките земји го следеа истиот.

„Присуството на Лавров ги банализира свирепите злосторства што Русија продолжува да ги врши“, рече естонскиот министер за надворешни работи Маргус Цахна на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел.

„Местото на Лавров е во специјален трибунал, а не на масата на ОБСЕ“, додаде тој, објаснувајќи го заедничкиот потег на балтичките земји да го прескокнат состанокот.

Минатата година домаќинот на ОБСЕ Полска одби да го пушти Лавров да присуствува, што предизвика лут одговор од Русија.

Би можело да ве интересира

Лавров: Предлогот на Кина за прекин на војната во Украина е најразумен досега

Горан Наумовски

Лавров: Прашањето кој му припаѓаат Крим и Севастопол е засекогаш затворено

Горан Наумовски

Лавров: Западот всушност веќе води војна против Русија

Лавров: САД водат директна војна против Русија

Естонија и Молдавија избраа евровизиски претставници

А1он

Русија распиша потерница за естонската премиерка