letonija

Свет

Русија му наложи на амбасадорот на Летонија да ја напушти земјата во рок од две недели

А1он
Министерството за надворешни работи на Русија му наложи на амбасадорот на Летонија да ја напушти територијата на Руската Федерација во рок од две недели, јавува
Свет

Одземена лиценцата за работа на независната руска телевизија „Дожд“ во Летонија

А1он
Летонските власти денеска соопштија дека „поради прекршувања“ и ја одземале дозволата за емитување на независната руска ТВ станица „Дожд“, која е во егзил во оваа
Свет

Летонија ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија

А1он
Летонија повторно ја продолжи вонредната состојба во регионите долж границата со соседна Белорусија, воведена во август минатата година, откако илјадници мигранти се обидоа да ја
Свет

Партијата на летонскиот премиер победува на изборите, покажуваат податоците на летонската ЦИК

А1он
Либерално-конзервативната владејачка партија Ново единство на премиерот Кристијанис Каринш победи на парламентарните избори во Летонија одржани вчера,покажуваат податоците на Централната изборна комисија врз основа на
Свет

Излезни анкети: Партијата „Ново единство“ на летонскиот премиер води на изборите

А1он
Десничарската партија „Ново единство“ на летонскиот премиер Кришјанис Каринш е веројатниот победник на денешните парламентарни избори, покажуваат излезните анкети. Фактот дека изборите во Летонија се
Свет

Летонија нема да ги прими оние кои бегаат од Русија за да избегнат мобилизација

А1он
Летонија денеска најави дека нема да ги прифати оние кои бегаат од Русија поради мобилизација. „Поради безбедносни причини, Летонија нема да обезбеди хуманитарни или други
Свет

Летонија отстранува споменик од времето на Советскиот сојуз

А1он
Летонија утре во Рига ќе отстрани споменик од времето на Советскиот сојуз, кој ја одбележува победата на Црвената армија над нацистичка Германија, соопштија денеска локалните
Свет

Летонските пратеници ја прогласија Русија за спонзор на тероризмот

А1он
Летонските пратеници денеска усвоија изјава со која ја прогласија Русија за „држава спонзор на тероризмот“ и нагласија дека нејзините акции во Украина претставуваат „насочен геноцид