letonija

Македонија

Поради доаѓањето на Лавров, Естонија, Летонија и Литванија го откажаа учеството на Самитот во Скопјхе

Орце Костов
Естонија, Летонија и Литванија соопштија дека нивните највисоки дипломати нема да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради одлуката да му се дозволи на
Свет

Балтичките земји ги затворија границите за сите руски автомобили

А1он
Естонија, Литванија и Летонија ги затворија границите за возила регистрирани во Русија, се вели во денешното официјално соопштение за печатот на владата во Талин. Во
Спорт

Летонските кошаркари направија изненадување и ја победија Шпанија на Мундобаскетот

А1он
Кошаркарите на Летонија денеска ја совладаа селекцијата на Шпанија со 74:69 (17:16, 12:16, 18:26, 27:11), во првиот осминафинален натпревар од втората фаза на Светското првенство.
Свет

Летонија го доби првиот геј претседател

А1он
Долгогодишниот летонски министер за надворешни работи, Едгарс Ринкевичс, денеска официјално стана првиот отворено деклариран хомосексуалец на чело на земја-членка на Европската унија. Ринкевичс (49), кој
Свет

Русија му наложи на амбасадорот на Летонија да ја напушти земјата во рок од две недели

А1он
Министерството за надворешни работи на Русија му наложи на амбасадорот на Летонија да ја напушти територијата на Руската Федерација во рок од две недели, јавува
Свет

Одземена лиценцата за работа на независната руска телевизија „Дожд“ во Летонија

А1он
Летонските власти денеска соопштија дека „поради прекршувања“ и ја одземале дозволата за емитување на независната руска ТВ станица „Дожд“, која е во егзил во оваа
Свет

Летонија ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија

А1он
Летонија повторно ја продолжи вонредната состојба во регионите долж границата со соседна Белорусија, воведена во август минатата година, откако илјадници мигранти се обидоа да ја
Свет

Партијата на летонскиот премиер победува на изборите, покажуваат податоците на летонската ЦИК

А1он
Либерално-конзервативната владејачка партија Ново единство на премиерот Кристијанис Каринш победи на парламентарните избори во Летонија одржани вчера,покажуваат податоците на Централната изборна комисија врз основа на
Свет

Излезни анкети: Партијата „Ново единство“ на летонскиот премиер води на изборите

А1он
Десничарската партија „Ново единство“ на летонскиот премиер Кришјанис Каринш е веројатниот победник на денешните парламентарни избори, покажуваат излезните анкети. Фактот дека изборите во Летонија се