nato

Свет

Министрите за одбрана на НАТО разговараа за Русија, Авганистан и Ирак

А1он
Министрите за одбрана на НАТО одржаа видео конференција на која донесоа одлуки за зајакнување на одбраната и одговорот на Алијансата. Како одговор на растечкиот арсенал
Македонија

Шекеринска на министерски состанок на НАТО преку видео-конференциска врска

А1он
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска и утре ќе учествува на состанокот на министри за одбрана на Алијансата, кој заради глобалната пандемија, вторпат се одржува
Регион

Црна Гора ќе учествува со 30 војници во НАТО силите за брза реакција

А1он
Црна Гора ќе испрати 30 војници во НАТО силите за брзо реагирање (NATO Response Force), објави на Твитер црногорската мисија во Северноатлантската алијанса. Покрај оперативната
Свет

Песков: Русија будно следи кога НАТО се доближува до нејзините граници

А1он
Портпаролот на рускиот Претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, изјави денес дека одлуката на НАТО да ја признае Украина како ткн. „партнер со големи можности“ нема
Свет

Столтенберг ја најави утрешната средба на министри за одбрана од НАТО

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг одржа онлајн прес-конференција пред виртуелната средба на министрите за одбрана од Алијансата на 17 и 18 јуни. Тој посочи
Свет

Столтенберг загрижен поради одлуката на Трамп за повлекување војници од Европа

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја бранеше воената посветеност на САД кон Европа, по информациите дека претседателот на САД, Доналд Трамп, планира драстично да
Македонија

Шекеринска: Ние сме НАТО реалност што ја унапреди стабилноста и шансите за економски раст

А1он
Денеска и на македонското небо можевме да видиме дека е точна тезата „Ние сме НАТО“, Република Северна Македонија стана 30 членка на НАТО после 30
Македонија

Брнз: Прелетот на авионите за добредојде во НАТО израз на нашата трајна поддршка

А1он
Прелетот на американски воени авиони денеска над Скопје е израз на нашата трајна поддршка за Северна Македонија како и гест преку кој што ви посакуваме
Македонија

Американски и грчки воени авиони со прелет над Скопје ќе ни посакаат добредојде во НАТО

А1он
Американски воени авиони денеска со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на Република Северна Македонија во НАТО, информираат од Министерството за одбрана. Прелетот ќе