nato

Свет

Орбан: Финска и Шведска шират лаги за нас, затоа некои пратеници не ги сакаат во НАТО

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека ќе треба да се одржат повеќе разговори меѓу парламентарните групи пред пратениците да гласаат за ратификација на апликациите
Свет

Столтенберг: НАТО внимателно ги следи блиските врски меѓу Кина и Русија

А1он
НАТО внимателно ги следи блиските врски меѓу Кина и Русија, изјави денеска генералниот секретар на организацијата Јенс Столтенберг. Столтенберг разговараше со новинарите по пристигнувањето во
Свет

Знамињата во НАТО на половина копје поради земјотресот во Турција

А1он
Знамињата во седиштето на НАТО се спуштени на половина копје во знак на солидарност со Турција поради катастрофалниот земјотрес во земјата. Знамињата на 30-те сојузнички
Свет

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

А1он
Американскиот Конгрес не може да ја поддржи продажбата на борбени авиони Ф-16 во вредност од 20 милијарди долари на Турција додека Анкара не го ратификува
Свет

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

А1он
Шведскиот министер за надворешни работи Тобијас Билстроем рече дека неговата земја го спроведува првичниот договор со Турција за влез во НАТО, но дека компромисите за
Свет

Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција позитивно гледа на барањето на Финска за членство во НАТО, но не и на барањето на Шведска.
Свет

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он
Новоизбраниот чешки претседател Петр Павел изјави за Би-Би-Си дека на Украина треба да и се дозволи да се приклучи на НАТО штом војната ќе заврши.