mladic

Регион

Ратко Младиќ од притворот во Шевенинген префрлен во болница во Хаг

А1он
Генералот Ратко Младиќ вчера од притворската едница во затворот Шевенинген бил префрлен во болница во Хаг, откако во текот на посета на неговите најблиски му
Регион

Кристоф Флуге: Караџиќ и Младиќ би можеле да бидат ослободени

А1он
Судијата Жан-Клод Антонети подготвува ослободителна пресуда или значително полесна казна од првостепената за Радован Караџиќ и Ратко Младиќ, изјави поранешниот судија на Хашкиот трибунал, Кристоф
Регион

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

А1он
Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го
Регион

Одбиено барањето на одбраната на Младиќ за одложување на изрекувањето на пресудата

А1он
Хашкиот трибунал го одби барањето за одложување на изрекување на пресудата за Ратко Младиќ кое што е закажано на 22 ноември. Адвокатите на Младиќ барале
Регион

Хашкиот суд ќе ја објави пресудата за Ратко Младиќ на 22 ноември

А1он
Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија денеска соопшти дека пресудата за поранешниот воен командат на боснаските Срби, Ратко Младиќ, ќе ја објави на
Свет

Русија даде гаранции за лекување на Ратко Младиќ во Москва

А1он
Русија му дала официјална гаранција на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија за времено ослободување на поранешниот командант на Армијата на босанските Срби,
Регион

Сведокот на одбраната во процесот против Ратко Младиќ во Хаг умрел од природна смрт

А1он
Доктор Душан Дуниќ, сведок на одбраната во процесот против генерал Ратко Младиќ во Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, кој во четвртокот беше
Регион

Ратко Младиќ има тешко оштетување на мозокот, тврди неговиот адвокат

А1он
Руските лекари се уште не доставиле извештај за здравствената состојба на Ратко Младиќ, но неговиот адвокат Бранко Лукиќ тврди дека станува збор за тешко оштетување