bih

Регион

ВИДЕО: Поранешен босански министер правел пена-забава на река, истрага поради пуштање хемикалии

А1он
Поранешниот министер за безбедност на Босна и Херцеговина, кој во моментов е член на Претставничкиот дом на Парламентарното собрание на БиХ, Драган Мектиќ на Твитер
Регион

Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

А1он
Во изминатите 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани 316 лица позитивни за коронавирус, што е најмногу од почетокот на епидемијата, соопштија надлежните власти.
Регион

135 политички партии ќе земат учество на локалните избори во БиХ

А1он
За локалните избори во Босна и Херцеговина се регистрирани 587 политички субјекти, од кои 135 се политички партии, соопшти денеска Централната изборна комисија откако рокот
Регион

Хрватска ја преиспитува можноста за воведување мерка за самоизолација за граѓаните на БиХ

А1он
Хрватска нема повторно да ги затвори своите граници и покрај зголемениот број заразени со коронавирусот, но во моментов ја преиспитува можноста за воведување мерка за
Регион

По протестната нота до Србија, министерката за надворешни работи на БиХ ја повика амбасадорката од Белград на итни консултации

А1он
По испратената протестна нота до Србија, министерката за надворешни работи на БиХ, Бисера Турковиќ ја повика денеска на итни консултации амбасадорката на БиХ во Белград.
Регион

Вархеји: Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна

А1он
Европска Комисија по повод одбележувањето на 25 години од злосторството во Сребреница организира дигитална конференција посветена на сеќавање, помирување и изградба на заедничка иднина на
Регион

Хрватска го укина обврзниот карантин за граѓаните од Србија, БиХ и од Црна Гора

А1он
Во согласност со одлуката на хрватскиот Национален штаб за цивилна заштита од денеска се укинува обврзниот 14-дневен карантин за граѓаните од Босна и Херцеговина, од