Кривична пријава за седум лица за насилството во Матка

Од:

Одделението за насилен криминал во Единицата за насилен криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривичнa пријавa до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје, против М.С.(40), Ќ.С.(23), М.С.(47), И.С.(25), Р.И.(24), Б.Е.(32) и В.К.(24), сите од Скопје, осомничени дека сториле кривично дело насилство, казниво по член 386 од Кривичниот законик.

На 9.5.2020 околу 15:10 часот, соопштија денеска од МВР, пријавените пристигнале на платформата за чамци во кањон Матка во сопственост на А.С.(40), С.С.(41) и С.С.(31), сите од Скопје.

– Веднаш потоа, првопријавениот физички го нападнал А.С., додека четвртопријавениот со нож му се заканувал. Потоа, второпријавениот физички го нападнал С.С.(31). Во тој момент се вмешал полициски службеник, кој се обидел да ги раздели и да ја смири ситуацијата, но првопријавениот од пиштол за светлосно-звучна сигнализација испукал еден проектил кон оштетениот А.С., се појаснува во соопштението од МВР.

Би можело да ве интересира

Тешко повреден малолетник во Гевгелија

Ана Ололовска

МВР со детали за несреќата во кругот на Железара: Загина 53-годишен работник

Ана Ололовска

41-годишен маж се обидел да силува малолетник од тетовско

Ана Ололовска

20-годишна скопјанка почина по пад од зграда

Ана Ололовска

Загина маж од Ресен, со возило излетал од пат

Ана Ололовска

Во сообраќајка загина 42-годишна жена од Прилеп

Ана Ололовска