Шестмина скопски полицајци добија кривични пријави, тепале осомничен врзан со лисици

Од:

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција – Одделение за гонење на сторители на кривични дела на лица со полициски овластувања, поднесе кривична пријава против шест полициски службеници вработени во СВР Скопје, поради основано сомнение дека на 18.05.2020 сториле кривично дело „малтретирање во вршење служба“ по член 143 од Кривичниот законик на Република Северна Македонија.

По извршените проверки и увидот во безбедносните камери констатирано е дека на настанот претходел друг кривично-правен настан, по што оштетениот бил врзан со лисици за врзување и врз него неосновано била употребена физичка сила, со што биле пречекорени полициските овластувања, велат од МВР.

Против пријавените полициски службеници поведена е и постапка за утврдување на дисциплинска одговорност во МВР, информираат од Министерството.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Српски полицајци дочекани со боксови на „дива“ прослава на Стара нова година

Жарко Настоски

Кочанчанец двапати во еден ден спречил инспектори да извршат контрола на градилиште

Жарко Настоски

ВИДЕО: При претрес во Синѓелиќ пронајдени 10 килограми марихуана, хашишово масло, пиштол и куршуми

Ана Ололовска

Ангеловски: МВР работи на расчистување на случајот со палењето на бугарското знаме во Вевчани

Ана Ололовска

Двајцата хоспитализирани пукале еден во друг, обвинителот утврдува одговорност за вчерашните инциденти

Кристијан Ландов

На пукањето пред Градска болница му претходел вооружен инцидент во скопско село

Габриела Димковиќ-Мишевска