Македонија

Села: Вчерашниот протест е скандал, се бранат бандити, Груевски е најголема кукавица

Габриела Димковиќ-Мишевска
Лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села кој беше најтешко повреден во насилниот упад во Собранието на 27 април пред четири години, во однос на
Македонија

Џафери: Не дојдоа пратениците во Собранието во скафандери затоа што на Талат му текнало така, се консултирав со милион институции пред тоа

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на Собранието Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој се овозможи вчера двајцата пратениците
Македонија

Села до Џафери: Човекот чудно се однесува, свика седница во 18:12, а има пратеници кои одат на ифтар

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на денешната прес-конференција на  Собранието за вчерашната неуспешна седница за петтиот пакет антикризни мерки рече дека одговорноста е
Македонија

МВР за случајот со двојните матични броеви: Проблемот постои од 1981 година, најголемиот дел од нив се поништени

Габриела Димковиќ-Мишевска
Од МВР информираат дека проблемот со двојните матични броеви започнал уште во 1981 година и дека најголемиот дел од нив се поништени, откако на денешниот
Македонија

Мицкоски: Вукотиќ купил фирма во Бугарија од луѓе блиски до Заев

Габриела Димковиќ-Мишевска
Опозицискиот лидер Мицкоски при презентирањето на документите за новата афера што ја нарече „Мафија 2“ информираше и дека водачот на шкаљарскиот клан Јован Вукотиќ, со
Македонија

Мицкоски обелодени нова афера „Мафија 2“: 20.000 лица имаат по два матични броја и постојат во избирачкиот список

Габриела Димковиќ-Мишевска
Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува на злоупотреба на институциите при
Македонија

Мицкоски за оставката на Рашковски: Требаше одамна да ја напушти функцијата и да заврши во затвор

Габриела Димковиќ-Мишевска
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски порача дека по серијата скандали, оставка требало да си поднесе целата влада, а не само Драги Рашковски кој според
Македонија

Алијанса и Алтернатива најавија повлекување на амандманите, одблокиран петтиот пакет економски мерки

Габриела Димковиќ-Мишевска
Од Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива најавија повлекување на илјадниците амандмани со кои е блокирано донесувањето на петтиот пакет економски мерки во Собранието. Од
Македонија

(ВИДЕО) Зградата во Кисела Вода се изгради, соседите и понатаму спорат: Нова интервенција на полицијата, овој пат за потпорниот ѕид

Габриела Димковиќ-Мишевска
Никако да завршат проблемите на семејството Ивановски со инвеститорот кој до нивната куќа крена зграда висока шест ката во скопска Кисела Вода. До нивната куќа
Македонија

19-годишна девојка со симптоми на коронавирусот почина во Битола

Габриела Димковиќ-Мишевска
19-годишна девојка суспектна на коронавирусот, почина во битолскиот ковид-ценатар. Од Битолската болница за „А1он“ велат дека пациентката била со Даунов синдром и била донесена во