19-годишна девојка со симптоми на коронавирусот почина во Битола

Од:

19-годишна девојка суспектна на коронавирусот, почина во битолскиот ковид-ценатар. Од Битолската болница за „А1он“ велат дека пациентката била со Даунов синдром и била донесена во болницата со тешка клиничка слика.

И покрај обидите на лекарите да ја реанимираат, пациентката ја изгубила битката со болеста.

„Пациентка беше донесена со екстремно тешка слика со симптоми на Ковид-19 и за жал почина пред да и биде земен брис, така што оваа пациентка не се води како почината од Ковид-19, затоа што немаше тест кој ќе потврди дали била позитивна на вирусот. Во болницата престојуваше неколку часа и за тој период лекарите направија се за да ја спасат. И покрај повеќето обиди за реанимација, оваа девојка ја загуби битката со животот“, изјави директорката на битолската болница, Билјана Гагачовска.

Гагачовска додаде дека нема информации дали некој од семејството на девојката бил позитивен на коронавурсот.

Би можело да ве интересира

35 починати од Ковид-19, регистрирани 890 нови случаи

Жарко Настоски

Утврдени грешки при изградбата на модуларната ковид болница во Тетово

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи и рефундирање на парите за граѓаните што морале да се лекуваат во приватна болница

Коциќ: Со законски измени ги ограничуваме трошоците за лекување од ковид во приватните болници

Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

68 нови пациенти во ковид центрите во Скопје во последното деноноќие

Катерина Павлова-Николовска