Од задутре кафеаните може да примаат гости и внатре, тоа не важи за дискотеките и клубовите

Од:

Владата на денешната 83-та седница донесе одлука од 1 јули да се дозволи редовна работа и во затворените простории на угостителските објекти (рестораните), вклучително и за организирање свадбени свечености, прослави, веселби и настани, со исполнетост до 40 отсто од капацитетот на објектите, но не повеќе од 250 гости, со строга примена на протоколи за работа на овие објекти.

Меуѓутоа оваа оваа одлука не се однесува на затворените простори на дискотеките, кабареата и клубовите за кои и натаму не е дозволена работа и посета на гости.

Воедно на денешната седница е усвоен и Протоколот за обезбедување бесплатен ПЦР тест за туристи странски државјани со регулиран престој во земјата, кој е предвиден како мерка од шестиот пакет за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19.

Мерката предвидува бесплатни тестови за странските туристи во посета на нашата земја, а на кои им е потребен ПЦР тест за влез во земјата каде се враќаат.

Би можело да ве интересира

Неделава ќе се утврдува кој ќе ги проверува граѓаните дали се вакцинирани, пред да влезат во кафуле или во ресторан

Мери Јордановска

Владата и МЗ со различни ставови – ќе смеат ли воопшто невакцинираните лица да влегуваат во ресторани и кафулиња?

Мери Јордановска

Бектеши: За да одите по кафулиња и ресторани, треба да сте вакцинирани

Катерина Павлова-Николовска

Еднократна финансиска помош добиваат ноќните клубови, рестораните за свадби и туристичките агенции

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

Жарко Настоски

Костадинов: 10 милиони евра за бескаматни кредити од линијата Ковид 4, поддршката за економијата продолжува