Претоварени автобуси се движеле кон Охрид непочитувајќи ги здравствените прописи против Ковид-19

Од:

Службеници од Полициската станица за БПС – Кичево утрово на магистралниот пат Кичево-Охрид, кај село Другово извршиле контрола во два автобуси на туристичка агенција од Гостивар, при што било констатирано дека во автобусите се превезуваат поголем број патници од дозволениот максимум од 75 проценти исполнетост на капацитетот на возилата, односно не биле почитувани мерките за превоз на патници според здравствените прописи за време на епидемија.

Како што информира МВР, двата автобуси биле управувани од Б.М.(63) од село Балиндол, гостиварско и И.И. (51) од село Форино, гостиварско.

За случајот е известен јавен обвинител и по негово целосно документирање ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

Жарко Настоски

Костадинов: 10 милиони евра за бескаматни кредити од линијата Ковид 4, поддршката за економијата продолжува

Од задутре кафеаните може да примаат гости и внатре, тоа не важи за дискотеките и клубовите

Жарко Настоски

Владата ќе им подели по 500 евра кризна помош на 745 естрадни уметници

Жарко Настоски

Заев најави нови 100 милиони евра за евтини кредити за стопанството

Жарко Настоски

Владата тврди дека над 150.000 граѓани ќе бидат опфатени со законот за отпис на камати и трошоци

Жарко Настоски