vladini merki

Македонија

Инаетењето во Собранието го држи под блокада петтиот сет мерки

А1он
Со прекин, без исход и во неизвесност околу тоа дали и кога ќе биде закажана 36. седница на Собранието на која треба да бидат изгласнани
Македонија

Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

А1он
Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор нема континуитет, а по цела година не постојат ни протоколи за работа за сите дејности
Економија

Петтиот пакет антикризни мерки и натаму на чекање во Собранието

А1он
Петтиот пакет антикризни мерки и другите точки кои ги усогласија власта и опозицијата остануваат на чекање во Собранието и засега нема информација кога ќе бидат
Македонија

Организаторите на настани ги ставија протестите во мирување, викендов одат на средба со Битиќи

А1он
Претставниците на „Ивент индустријата“ кои три дена протестираа пред Владата денеска добиле покана од вицепремиерот Фатмир Битиќи да се сретнат и да разговараат за изнаоѓање
Економија

Битиќи за организаторите на настани: Бараат грантови, но не прифаќаат да понудат програма за да им ги покриеме трошоците

Маја Илиевска-Пачемска
Грантови за организаторите на настани на ист принцип како што добија грантови игротеките и ноќните клубови, не се возможни од повеќе причини, вели вицепремиерот за
Македонија

Протестираат организаторите на настани: Бараме државна помош, не работиме веќе 14 месеци

А1он
На денешниот протест на претставниците од индустријата за организирање настани беше истакнато дека тоа е гранката што е најзагрозена од пандемијата со Ковид-19 и оти
Економија

Занаетчиите ја чекаат поддршката за плати, голем дел не можат да аплицираат за бескаматните кредити на Развојната банка

А1он
Со драстичен пад на побарувачката и финансиски проблеми, се соочуваат македонските занаетчии. Во услови на КОВИД-криза, како што наведуваат, се трудат да го одржат бизнисот
Економија

Битиќи најави нови мерки за помош на угостителите

А1он
Оние економски оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки, најави вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските
Македонија

Владата ги усвои новите ограничувања – од утре забрана за движење од 20 до 5 часот, се затвораат кафеаните и обложувалниците

А1он
На денешната 63-та редовна седница, Владата, го разгледа предлогот на Комисијата за заразни болести и донесе дополнителни мерки за заштита на јавното здравје и заштита
Македонија

Угостители: Затворените кафеани ќе остават 30.000 луѓе на улица, бараме итна државна помош

А1он
Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори бара итна финансиска помош за овој сектор по одлуката на Владата за затворање на угостителските објекти како дел