Владата го усвои скратениот полицискиот час, за патниците од Индија и Бразил – 14 дена карантин

Од:

Забраната за движење од утре наместо од 21:00 часот, ќе започнува од 23:00 часот и ќе трае до 05:00 часот наредниот ден, а угостителските објекти ќе бидат отворени за гости до 22:30 часот.

Кафеаните и баровите ќе можат да работат само на терасите и отворените делови, како што е утврдено со постојните мерки и наменски протоколи, одлучи Владата на вечерашната седница.

Комисијата за заразни болести дополнително предложи, а Владата на седницата прифати воведување мерка за задолжителна самоизолација (карантин) во траење од 14 дена за сите домашни и странски физички лица – патници кои пристигнуваат од Индија и Бразил заради спречување на ширење на новите соеви SARS-CoV-2, соопшти владината прес служба.

Би можело да ве интересира

Постапки против четворица во Скопје за непочитување на полицискиот час​

Ана Ололовска

Владата го поддржува рушењето на дивоградбите на охридското крајбрежје

Жарко Настоски

Битиќи: Ако треба, ќе подготвиме и седми пакет економски мерки

Жарко Настоски

Од денеска пократок полициски час и подолго работно време на угосителските објекти

Арап-газда на скопска фирма му издал на вработен лажна дозвола за движење во полициски час

Жарко Настоски

Владата ќе основа медиумски фонд за проекти од јавен интерес

Жарко Настоски