drzavna pomos

Регион

Српските власти најавија нова еднократна државна помош од 50 евра, пензионерите ќе добијат по 100

А1он
Српските пензионери ќе добијат вкупно уште 100 евра државна помош до крајот на годината, а другите полнолетни граѓани по 50 евра, најави министерот за финансии
Економија

180 милиони евра од ЕУ и преку ЕИБ за владина антикризна помош

А1он
Министерството за финансии попладнево соопшти дека се обезбедени нови 180 милиони евра финансиска поддршка за надминување на кризата предизвикана од коронавирусот, од коишто 80 милиони
Економија

НУК: Не е фер само некои угостителски објекти да добијат државна помош, кога сите беа затворени

А1он
Претседателот на Независната угостителска комора Здравко Јосифовски смета дека е неправедно доколку финансиска поддршка добијат само угостителските објекти чија примарна дејност е служење храна и
Македонија

Владата ги ажурира податоците, за граѓаните по пет месеци да ги добијат 6.000 денари кои им беа ветени

Кристијан Ландов
Парите кои државата им ги вети на граѓаните со ниски примања со четвртиот пакет мерки, а не ги добија, треба да бидат исплатени до крајот
Економија

Државата ќе дели грантови до 15.000 евра за фирми преку бескаматната линија „Ковид 4“

А1он
Грант-средства до 15 илјади евра ќе добијат фирмите од областа на туризмот, угостителството, инвент-индустријата, приватните здравствени установи, трговците поединци и занаетчиите доколку вработат нови работници
Економија

Владата ги претстави следните мерки за помош на стопанството: На кафеаните ќе им се надомести третина од приходите

А1он
Шестиот пакет на мерки за помош на стопанството, усвоен на денешната 66-та владина седница, опфаќа седум мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од корона
Македонија

Угостителите креваат раце од своите бизниси, корона-кризата ги потона во долгови

Искра Манојлоска
„Се отстапува пицерија во Центар, гостилница во Кисела Вода, разработено кафуле во Аеродром“ – изобилува со вакви огласи во онлајн огласниците. Неброени огласи за отстапување
Македонија

Синдикатот ги предупреди газдите: Без дубари со државните пари за работнички плати

А1он
Сојузот на синдикати на Македонија ќе ја следи исплатата на финансиската поддршка за плати за февруари и март со цел навремено да се спречи секаков
Македонија

Протестираат организаторите на настани: Бараме државна помош, не работиме веќе 14 месеци

А1он
На денешниот протест на претставниците од индустријата за организирање настани беше истакнато дека тоа е гранката што е најзагрозена од пандемијата со Ковид-19 и оти
Економија

Занаетчиите ја чекаат поддршката за плати, голем дел не можат да аплицираат за бескаматните кредити на Развојната банка

А1он
Со драстичен пад на побарувачката и финансиски проблеми, се соочуваат македонските занаетчии. Во услови на КОВИД-криза, како што наведуваат, се трудат да го одржат бизнисот