Помошта за граѓаните и за компаниите преку петтиот сет мерки останува во собранискиот лавиринт

Од:

За одржувањето на собраниската седница на која треба да бидат изгласани законите кои ќе го активираат петтиот сет мерки за помош на граѓаните и на компаниите погодени од пандемија и вчера немаше договор.

Засега останува неизвесно кога ќе бидат одржани седниците на кои треба да бидат изгласани законските решенија од пакетот анти-кризни мерки, како и другите точки усогласени на средбата на премиерот Зоран Заев со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а потоа и со лидерите на АА и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши за законот за државјанство.

По завчерашните повеќечасовни расправии за тоа како треба да продолжи да работи законодавниот дом, седница вчера не се одржа. На собраниската веб-страница следната пленарна седница – 39-та е закажана на 21 април, но на дневен ред не се пакетот антикризни мерки и усогласените прашања меѓу власта и опозицијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ ја почна блокадата на измените во Законот за служба во армијата

Жарко Настоски

Седници на собраниските комисии за политички систем и одбрана и безбедност

Ана Ололовска

НУК: Половина од угостителите ке извисат за помош од шестиот пакет

Законските решенија за легализација на дивоградби поддржани од матичната собраниска комисија

Ана Ололовска

Џафери: Покрај правото на употреба на јазикот, да се води сметка и за чување, промоција и развој на неговите стандарди

Ана Ололовска

Во Собранието продолженија на четири седници и заседание на две комисии

Ана Ололовска