ugostitelski objekti

Македонија

Официјално: Кафеаните од утре ќе работат до 21 часот

А1он
Владата на Република Северна Македонија на 40-тата седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката за работното време на рестораните и
Македонија

Полицијата и пазарните инспектори вчера влегле во 300 скопски кафеани, приведени тројца сопственици

А1он
На 27.12.2020 во временскиот период од 16:00 до 23:00 часот на подрачјето на СВР Скопје во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршени се зајакнати контроли
Економија

Казината ќе продолжат да работат по 18 часот, но не смеат да служат храна и алкохол

Искра Манојлоска
Министерот за економија, Крешник Бектеши, појасни дека казината и обложувалниците кои нудат и угостителски услуги, ќе мора да ја почитуваат новата мерка на Владата за
Македонија

Пазарна инспекција ги стопира одморите, околу Нова година на терен 120 инспектори

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат се организира за зајакнати контроли околу Нова година, по денес предложените мерки за работа на угостителските објекти до 18 часот во периодот
Македонија

Угостителите со последни подготовки пред да ги пречекаат утрешните гости

Местење на масите, редење на фрижидерите, дезинфекција на столчињата и масите. Вака денеска изгледаат кафулињата, рестораните и кафеаните, каде се прават последните подготовки пред утрешното