Угостителите со последни подготовки пред да ги пречекаат утрешните гости

Од:

Местење на масите, редење на фрижидерите, дезинфекција на столчињата и масите. Вака денеска изгледаат кафулињата, рестораните и кафеаните, каде се прават последните подготовки пред утрешното отворање на угостителските објекти.

dobivaj vesti na viber

debar maalo kafana

Повеќе од два месеци угостителите не работеа. На 12 март беше донесена одлуката угостителските објекти да работат до 18 часот, а само два дена подоцна, беше донесена одлука за нивно целосно затворање.

Сега, тие ќе работат според строго утврдени протоколи.

На една маса во угостителски објект ќе можат да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот. Нема никакво ограничување дека лицата треба да се членови на исто семејство, a задолжително е да има растојание меѓу масите.

Засега, отворени ќе бидат само терасите, односно надворешниот дел од угостителските објекти, а за работата во затворениот простор ќе се одлучува во втората фаза.

Угостителите велат дека со новите протоколи, малиот број на маси, скратеното работно време до 20 часот и намалениот капацитет на гости нема да успеат да остварат профит, но се надеваат дека со тек на време работите ќе се вратат во нормала.

Би можело да ве интересира

Грција ги олабавува мерките воведени за угостителските објекти

А1он

АЗЛП: Проверката на сертификатите за имунизација не е злоупотреба на лични податоци

А1он

Неделава ќе се утврдува кој ќе ги проверува граѓаните дали се вакцинирани, пред да влезат во кафуле или во ресторан

Мери Јордановска

Владата и МЗ со различни ставови – ќе смеат ли воопшто невакцинираните лица да влегуваат во ресторани и кафулиња?

Мери Јордановска

Бектеши: За да одите по кафулиња и ресторани, треба да сте вакцинирани

Катерина Павлова-Николовска

Центар ќе казнува локали за гласна музика, се бунеле жителите

Жарко Настоски