Кафеаните ќе работат како и досега, до 21 часот, одлучи Комисијата за заразни болести

Од:

Министерството за здравство информира дека на денешниот состанок Комисијата за заразни болести дала препорака да останат на сила истите досегашни мерки за заштита од понатамошно ширење на КОВИД-19 вирусот.

dobivaj vesti na viber

Комисијата препорача да не се менува работното време на угостителските објекти и истите да продолжат да работат до 21:00 часот.

Работата во државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на работа и работниот процес, организирањето на работата останува иста, да се одвива во смени или онлајн од дома или, пак редуцирано со систем на ротации зависно од карактеристиките на работниот процес на институциите.

Во овој момент, здравствената ситуација со КОВИД-19 е само стабилна, но не и намалена и поради тоа не е дадена никаква препорака за олабавување на мерките и препораките.

Граѓаните да продолжат да ги почитуваат мерките за заштита, затоа што даваат резултати.

Би можело да ве интересира

Грција ги олабавува мерките воведени за угостителските објекти

А1он

АЗЛП: Проверката на сертификатите за имунизација не е злоупотреба на лични податоци

А1он

Неделава ќе се утврдува кој ќе ги проверува граѓаните дали се вакцинирани, пред да влезат во кафуле или во ресторан

Мери Јордановска

Владата и МЗ со различни ставови – ќе смеат ли воопшто невакцинираните лица да влегуваат во ресторани и кафулиња?

Мери Јордановска

Бектеши: За да одите по кафулиња и ресторани, треба да сте вакцинирани

Катерина Павлова-Николовска

Бугарија врати осуммина шпански државјани од авион поради ковид-мерките

Жарко Настоски