bektesi

Економија

Бектеши за „Чебрен“: Одредена количина струја мора да остане во државата

А1он
Согласно последните измени на Законот за енергетика, има механизми со кои на енергетските капацитети им се наметнува обврска одредена количина струја да остане тука, во
Економија

Бектеши: Од среда производите кои ќе бидат намалени за 10% ќе имаат означена цена во маркетите

Орце Костов
Секој потрошувач од среда ќе има можност во супермаркет да купува по означена цена која нема да може да се зголемува воопшто, а утре на
Македонија

Бектеши: Политичари што ја блокираат државата давале концесии преку кои добиле акции во странски компании

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши во своето обраќање вечерва на трибината со која од Скопје почна кампањата „Ние сме Европа“, изјави дека има „политичари кои
Економија

Хотелиерите побараа од Бектеши корекции за субвенциите, дел да одат во хотелите и кај домашните туристи

А1он
Дел од субвенциите во туристичкиот сектор да одат директно за хотелите, а дел да се пренасочи и за домашни туристи, побараа претставниците на хотелскиот сектор
Македонија

Секој граѓанин треба да плати за тоа што потрошил: Бектеши повика да се реши проблемот со струјата во Слупчане

Орце Костов
Министерството за економија ги повика сите граѓани во државата редовно да си ги подмируваат обврските кои ги имаат кон енергетските компании. „Секој граѓанин кој се
Uncategorized

Бектеши: Нема институција што не дала позитивно мислење за рудниците од 2005 година наваму

Орце Костов
Министерството за економија ниту излажало ниту ставило во заблуда некого во однос на рудниците во Струмица, туку само ги следеше настаните и одлкуките, истакна министерот
Економија Македонија

(ВИДЕО) Поништена одлуката за спојување на концесиите, Бектеши бара да се донесе акт дека рудниците ќе ја загрозат животната средина

Орце Костов
Владата ја поништила одлуката за спојување на концесиите за експлоатација на бакар и злато за рудникот на „Еуромакс“ во струмичко Босилово, а тоа ќе има
Македонија

Од денеска не важат замрзнатите цени на храната – се стравува дека нагло се ќе поскапи

Анита Петровска Рајковиќ
Владината одлука за замрзнување на цените за дел од основните прехранбени продукти престанува да важи од денеска. Со неколку владини одлуки, во последниве два месеца,
Економија

Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи

А1он
Нема да продолжи мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи, имајќи предвид дека цената на одредени производи веќе е пониска од утврденото ниво. Инфлацијата
Економија

Струјата нема да поскапи, а може и да се намали уверува Бектеши

Анита Петровска Рајковиќ
Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска увери дека граѓаните нема да плаќаат поскапа струја. „Во текот на јуни ќе седнеме и ќе разговараме за новиот