kresnik bektesi

Економија

Бектеши: Потребна е промоција на регионот како единствена туристичка дестинација

А1он
Неопходно е во овој момент земјите во регионот да соработуваат меѓу себе за побрзо да се надмине оваа здравствена криза која прерасна во економска криза
Економија

Бектеши-Галовеј: Поддршката на бизнисот за зачувување на работните места клучна за справување со корона кризата

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари видео-состанок со амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј на кој тема беа мерките кои што ги превзема Владата
Економија

Бектеши: Работодавачите ќе можат да издаваат дозволи за вработените да доаѓаат на работа во тек на полициски час

А1он
Работодавачите од фирмите кои работат само во прва смена своето работење да го прилагодат на ограничувањата за движење за заштита од коронавирусот, а оние кои
Македонија

Бектеши: Има доволно залихи на основните производи, нема место за паника

А1он
Нема место за паника, има доволно залихи, особено за основните производи. Ги следиме трендовите и на увоз и на извоз на соодветните продукти и навремено
Македонија

Бектеши: Нема опасност ЕЗ да предложи санкции за земјава

А1он
Нема опасност Енергетската заедница (ЕЗ) да предложи санкции за земјава заради субвенционирањето на производството на електрична енергија од јаглен, порача денеска министерот за економија Крешник
Економија

Македонија и Косово ќе потпишат меморандум за соработка во енергетиката

А1он
Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска ќе прими делегација од Република Косово предводена од министерот за економски развој, Валдрин Лука. Бектеши и Лука според најавите
Македонија

Бектеши: Постигната целта од милион туристи, со членството во НАТО оваа бројка ќе се зголемува

А1он
Република Македонија во 2018 година ја исполни целта од Стратегијата за развој на туризмот достигнувајќи бројка од еден милион туристи, а оваа бројка Владата очекува
Економија

Крешник Бектеши ја презеде функцијата министер за економија

А1он
Kрешник Бектеши официјално ја презеде функцијата министер за економија од досегашниот министер Дритон Кучи. На примопредавањето, Кучи го запозна својот колега со проектите во неговиот