ministerstvo za ekonomija

Економија

Бектеши: Ќе се крати бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија, за прв пат преку јавен повик ќе се бираат нови кадри

А1он
На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница го усвои Предлог -законот за изменување и дополнување на Законот за јавни претпријатија со кој
Економија

Новинарските здруженија бараат Економија да ги поништи тендерите за медиумска кампања

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите
Економија

Сметководителите под стрес оти Владата не попушта и не го продолжува рокот за поднесување завршни сметки

Маја Илиевска-Пачемска
Сметководителите под стрес и притисок ги подготвуваат завршните сметки и остануваат на барањето рокот 15 март да се продолжи до 30 април за хартиено поднесување
Економија

СКСЗМ потпиша Меморандум за соработка со Министерството за економија

А1он
Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) ќе назначи лице кое постојано ќе биде во директен контакт со Министерството за економија со цел континуирана соработка, навремено
Економија

Бектеши: Во корона кризата исплатени 140 милиони евра – 40 милиони за граѓаните и 100 милиони евра за фирмите

А1он
Економската криза која што ја предизвика пандемијата од Ковид 19 врз македонската економија, ефектите кои ги дадоа трите пакета мерки за поддршка на граѓаните и
Економија

777 фирми кои инвестирале за време на пандемијата се пријавиле за владина помош

А1он
До Министерството за економија пристигнати се 777 апликации од компании кои инвестирале во време на Ковид-19, но и од оние кои ќе инвестираат во 2021
Економија

Ваучерите за туризам ќе може да се користат и преку туристички агенции

А1он
Министерството за економија овозможи сите лиценцирани туристички агенции, кои сакаат да работат со ваучери за туризам, да може дополнително да се регистрираат на платформата „Дома
Македонија

Германската фотографија за домашен туризам, Владата ја замени со фотографија од Охридско Езеро

А1он
Владата се премисли – ја замени фотографијата од Германија, со која го промовираше домашниот туризам, со фотографија од Охридското Езеро. По бројните реакции на социјалните
Македонија

Ваучерите за домашен туризам ќе бидат испратени до граѓаните во текот на следната недела

А1он
Платформата domasiedoma.gov.mk и pushimenevend.gov.mk преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам на Министерството за економија ќе биде оперативна во текот на следната недела, а
Македонија

Министерството за економија до туристичките комори: Коронавирусот да не се користи за постигнување придобивки

А1он
Во ситуации кога главен предизвик е решавање на проблемот со вирусот COVID-19, не треба да се гледа можност за постигнување одредени придобивки. Апсолутно сме свесни