kresnik bektesi

Економија

Бектеши: Бројот на туристи зголемен за 56,6% за седум месеци, туризмот се враќа во нормала

А1он
Мерките на Министерството за економија даваат резултат, туризмот пополека се враќа во нормала. Последните податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека бројот на туристи
Економија

Бектеши: Ќе се крати бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија, за прв пат преку јавен повик ќе се бираат нови кадри

А1он
На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница го усвои Предлог -законот за изменување и дополнување на Законот за јавни претпријатија со кој
Економија

Угостителите сакаат и понатаму да работат во недела

Искра Манојлоска
До овој момент разговаравме со угостителите и компаниите од туристичката дејност, и таму тие мислат дека не треба да се направат никакви измени во периодот
Економија

Угостителите и туристичките работници ќе добијат 7.5 милиони евра од државата

Рестораните за организирање свадби, игротеките, туристичките работници и угостителските објекти ќе добијат финансиска поддршка од државата во износ од 7,5 милиони евра, најави министерот за
Македонија

Твоја Партија ги осудува изјавите на Груби, Бектеши и Касами за вработување Албанци и двојазичност во приватните компании

А1он
Твоја Партија остро ги осудува изјавите од првиот вицепремиер Артан Груби и министерот за економија Крешник Бектеши за субвенционирање на приватни компании кои ќе вработуваат
Економија

Младите ќе може да отворат бизнис со главнина од едно евро, без да плаќаат режиски трошоци

Министерот за економија Крешник Бектеши најави основање на фирми со минимална основна главнина од едно евро. Тој најави дека ќе биде формирано старт-ап село кое
Економија

(ВИДЕО) Бектеши: Мерката за „етничките вработувања“ е во Владината програма изгласана од Собранието

Искра Манојлоска
Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за економија Крешник Бектеши. Тој сепак
Економија

Бектеши: Во корона кризата исплатени 140 милиони евра – 40 милиони за граѓаните и 100 милиони евра за фирмите

А1он
Економската криза која што ја предизвика пандемијата од Ковид 19 врз македонската економија, ефектите кои ги дадоа трите пакета мерки за поддршка на граѓаните и
Македонија

Министерот за економија Крешник Бектеши е позитивен на коронавирус

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук-профил објави дека е позитивен на Ковид-19. Резултатот од тестирањето го добил денеска и, како што пишува, нема