fatmir besimi

Економија

Средба на Бесими со поранешните министри за финансии

А1он
Поранешните министри за финансии, вчера во Министерството за финансии се состанаа со министерот за финансии Фaтмир Бесими во рамки на Скопје Економскиот Финансиски Форум. Цел
Економија

Бесими: Во време на глобални кризи остануваме посветени на реформската агенда, поддршката од ЕБОР значајна за нашите приоритети

А1он
Во време кога глобалните и европските економии се соочуваат со најголемите предизвици во изминатите неколку децении, почнувајќи од кризата предизвикана од КОВИД-19, а проследена со
Економија

МФ: Јавниот долг во услови на криза намален на 57,1% од БДП, на ниво под мастришкиот критериум

А1он
Јавниот долг, заклучно со 31.3.2022 година, изнесува 57,1% и е намален за 3,7 процентни поени во однос на 31.12.2021 година кога изнесуваше 60,8% од БДП.
Економија

Бесими на Делфи форумот во Грција: Владата досега реализираше мерки во вредност од 615 милиони евра за амортизирање на ценовниот шок

А1он
„Околу 615 милиони евра се издвоени досега за амортизирање на ценовните шокови. Владата минатата година презеде мерки за амортизирање на порастот на цените, а годинава
Македонија

Сообраќајка пред Владата, министрите Бесими и Бектеши биле во едно од возилата кои се судриле

А1он
Службено возило во кое биле министрите Фатмир Бесими и Крешник Бектеши учествуваше во сообраќајна несреќа пред Владата. „Доцна попладнево, службеното возило со кое се превезував
Економија

Бесими: Учеството на стопанските комори има важна улога во процесот на унапредување на економските односи меѓу двете држави

А1он
„Зајакнување на економската соработка, нови странски инвестиции во РС Македонија и Република Бугарија, но и интензивирање на изградбата на патниот и железничкиот коридор помеѓу двете
Економија

Бесими: Не се предвидени нови даноци, Буџетот за 2022 е проектиран на постојниот даночен систем

А1он
Буџетот за 2022 година е проектиран на постојниот даночен систем и не се предвидени нови даноци или даночни оптоварувања за граѓаните, изјави денеска министерот за
Uncategorized

Поранешните министри за финасии ќе го советуваат Бесими

А1он
Министерот за финансии Фатмир Бесими, на веќе традиционалната средба на крајот на годината со поранешните министри за финансии, заеднички покренаа иницијатива за формирање Совет како
Економија

Бесими: Обезбедена финансиската рамка за гасоводот кон Грција

А1он
Обезбeдени се средства за реализација на проектот за изградба на интерконективен гасовод меѓу Република Северна Македонија и Грција, информира министерот за финансии Фатмир Бесими по
Економија

Бесими: Ќе се инвестира во проекти кои ќе дадат поголем ефект кај граѓаните

А1он
За 2022 година планираме развоен Буџет, со повисоки капитални инвестиции од дефицитот, и насоченост на парите според политики што ќе дадат поголем ефект кај граѓаните,