Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

Од:

Министерот за економија Крешник Бектеши, кој доаѓа од редовите на ДУИ, по најавите на Движењето Беса за евентуално повлекување од Владата поради прегласување во Општина Желино, изјави дека треба да се почитуваат институциите, посочувајќи на Државната изборна комисија (ДИК).

dobivaj vesti na viber

Бектеши во одговор на новинарско прашање за негов коментар за на најавата неговиот колега, министерот за земјоделство Аријанит Хоџа од Движење Беса, кој повлекувањето го најави преку социјалните мрежи, рече дека имал прилика и вчера и во континуитет разговара со него и му кажал дека малку е избрзано иако не верува дека дал таква изјава.

-Имав прилика да видам на некој си пост што го објавил на социјалната мрежа „Фејсбук“. Ние како ДУИ и јас лично мислам дека треба да се почитуваат институциите, во овој случај ДИК и согласно факти и аргументи да донесат одлуки се со цел да имаме транспарентен и изборен процес кој ќе биде признат од сите страни. Се случи пред една недела, да не згрешам, случајот и со Општина Дебар каде што можеше да изгуби ДУИ, но ние не ги поврзуваме тие работи. Ние ги почитуваме одлуките на независните институции, во овој случај ДИК и секако дека согласно нивните одлуки и политичките партии треба да постапат, изјави Бектеши.

Министерот Бектеши беше во посета на компанија во тетовско Прељубиште.

Би можело да ве интересира

Бектеши: Со новиот Правилник за обновливи извори создадовме услови секое домаќинство и деловен субјект да може да постави фотоволтаик

Средба Бектеши- Ибрахимај: Со зголемување на соработката помеѓу Македонија и Албанија до полесно надминување на кризата

А1он

Бектеши: Носиме мерки за заштита на граѓаните, но одредени општини ја злоупотребуваат електричната енергија на товар на домаќинствата

А1он

Бектеши: Има доволна количина брашно, нема простор за паника кај граѓаните за непотребно купување

Бектеши: Лебот, зејтинот и брашното ќе се продаваат по набавна цена, профитната маржа на големо замрзната на 4%, а на мало 3%

А1он

Касами останува лидер на БЕСА