Температурата на парното нема да се намали, а ќе работи до еден по полноќ

Од:

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од утре, управувањето со топлинската енергија, ќе го превеземе државната ЕСМ, а државата на владина седница, ќе даде повеќе пари на компанијата за да може да набавува ресурси.

dobivaj vesti na viber

„ЕСМ треба да го достави предлог договорот за деловна соработка со БЕГ. Согласно одлуката за прогласување на кризна состојба, дополнително ќе вбризгаме средства во ЕСМ, за да се справат со кризата и за да управуваат со компаниите. Од утре ЕСМ ќе управува со трите БЕГ, се со цел скопјани да имаат топлинска енергија и тоа ќе биде до крајот на грејната сезона. Договорот ќе го достави ЕСМ“, вели Бектеши.

Дополнителни рестрикции, засега, нема да има.

„Греењето нема да биде скратено, туку ќе работи до 1 после полноќ. Не верувам дека ќе биде намалена топлината, според правилата, мора да биде 20,1 степен“, рече Бектеши.

Би можело да ве интересира

Средба Бектеши- Ибрахимај: Со зголемување на соработката помеѓу Македонија и Албанија до полесно надминување на кризата

А1он

Бектеши: Носиме мерки за заштита на граѓаните, но одредени општини ја злоупотребуваат електричната енергија на товар на домаќинствата

А1он

Бектеши: Има доволна количина брашно, нема простор за паника кај граѓаните за непотребно купување

Бектеши: Лебот, зејтинот и брашното ќе се продаваат по набавна цена, профитната маржа на големо замрзната на 4%, а на мало 3%

А1он

Владата ќе ја покрие разликата во цената на парното

Катерина Павлова-Николовска

Месари манипулативно зголемиле цени, а маркети повлекле производи за да ги продаваат поскапо

Кристијан Ландов