(ВИДЕО) Роднина на лице кое било во автобусот: Информации добиваме од Фејсбук, од агенцијата Беса-Транс молчат

Од:

Пред туристичката агенција „Беса-Транс“ собрани се повеќе роднини на лицата кои биле во автобусот кој од засега непознати причини, се запали и изгоре утринава пред два часот на магистрала Струма, во близина на Перник, каде загинаа 45 лица, а седуммина преживеаја.

Агенцијата Беса-Транс ја обезбедува полиција, вратите се затворени, а на телефонскиот број не одговара никој.

Еден од роднините на лицата кои биле во автобусот, вели дека утринава на Фејсбук дознале за несреќата. Тие бараат одговори за нивните најблиски, и од агенцијата, и од институциите.

„Мојот братучед беше во автобусот. Немаме никаква информација, ниту пак некој ни се јавува. Информацијата за трагедијата ја дознавме од Фејсбук, околу 6 часот утринава. Ова не е во ред. Како што знаат да организираат кога треба да се прошетаат луѓе, сега кога е најтрагично, ги нема. Ги замолувам институциите да ни кажат информации, барем за преживеаните“, изјави тој.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Разочаран сум што власта донесувањето на телата на 45 починати во несреќата во Бугарија ја проследија како некаков спектакл

А1он

ВИДЕО: Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на настраданите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Семејствата во шок, со највисоки почести се оддава последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Кристијан Ландов

На „Скендербег“ поставени венци за оддавање почит на жртвите во автобуската несреќа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Скопскиот аеродром пристигнаа останките на загинатите во автобуската несреќа

Ана Ололовска