Македонија

Во модуларната болница во Тетово имало 26 пациенти, 12-те преживеани се во тетовската болница

Мери Јордановска
Во модуларната болница во Тетово, која вчера изгоре до темел, имало 26 пациенти, од кои засега, според обвинителство, има 14 жртви. Се уште не е
Македонија

Стотици луѓе пред тетовската болница, чекаат вест за блиските

Мери Јордановска
Остатоци од кревети, апарати за дишење се останати од модуларната болница во Тетово по големиот пожар. Пред државната болница има стотици граѓани кои учествувале во
Видео Македонија

(ВИДЕО) Во 21 век жителите на Кучково без вода: „Јас носам вода од селската чешма, а жена ми пере со скршена рака“

Мери Јордановска
Со шишиња, кофи, и сè што ќе им се најде при рака, десетици жители од селото Кучково во Општина Ѓорче Петров чекаат ред пред селската
Македонија

Македонија го достигнува процентот на смртност од Ковид-19 на Индонезија

Мери Јордановска
Македонија, заедно со Бугарија и со Босна и Херцеговина имаат најголема стапка на смртност од Ковид-19 во регионот, покажуваат податоците на „Ворлдметар“ (Woldometers.info), каде на
Македонија

Македонија со црни рекорди според смртноста: Во првите шест месеци починале 4 илјади луѓе повеќе за разлика од 2019 и 2020

Мери Јордановска
За четири илјади лица е зголемена смртноста во земјава, во првите шест месеци од годинава, покажуваат последните податоци од Државниот завод за статистика. Доколку овие
Македонија

Убивале кучиња со чекан по глава за да земат награда од 500 денари во кампањата на АХВ „Стоп беснило“

Мери Јордановска
Десет кучиња кои биле пријавени за угинати по пријави на бесплатниот телефонскиот број на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) за сомнежи за беснило, фактички
Македонија

ВИДЕО: Гужви во Тафталиџе, никој не бара сертификат за вакцинација на концертите од Општина Карпош

Мери Јордановска
Пред платото на Млечниот ресторан во населбата Тафталиџе и на плоштадот „Делфина“ веќе трет ден Општина Карпош го организира Coolтурно лето 2021. Голем број граѓани
Македонија

Симовски: Гарантирам дека со пописот нема да го загрозиме здравјето на ниту еден граѓанин

Мери Јордановска
Државниот завод за статистика е комплетно подготвен за претстојниот попис, изјави денеска директорот на ДЗС, Апостол Симовски. „Уште 10 дена ни остануваат до почетокот на
Македонија

Келнерите не мора да бидат вакцинирани, редари во кафулињата и рестораните ќе бидат вработените и ќе проверуваат дали гостите се вакцинирани

Мери Јордановска
Инспектори од Државниот пазарен инспекторат, заедно со претставници од полицијата денеска се на терен, во угостителските објекти, за да им ги соопштат новите рестриктивни мерки
Македонија

Неделава ќе се утврдува кој ќе ги проверува граѓаните дали се вакцинирани, пред да влезат во кафуле или во ресторан

Мери Јордановска
Владата и Министерството за здравство сè уште не утврдиле како ќе функционираат редарските служби во угостителските објекти кои ќе треба да проверуваат дали лицата кои