Македонија

АНАЛИЗА: ВМРО-ДПМНЕ слави победа со ист број гласови и преполовена поддршка за СДСМ

Мери Јордановска
Пред само четири години, на веб-страницата на Државната изборна комисија се гледаше мапа обоена со сина боја. СДСМ, ред по ред, ги освојуваше речиси сите
Македонија

Водиме битка против Ковид-19 во полумрак, влaста должи многу одговори

Мери Јордановска
Недостигот од навремени и комплетни информации, базирани на детални статистики, доведе до безброј забуни во јавноста во однос на ковид-кризата во земјава. Немањето сериозен пристап
Македонија

Дојава за бомба при посетата на Урсула фон дер Лајен, приведено е едно лице

Мери Јордановска
Лажна дојава за бомба имало пред денешната прес-конференцијата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев, дознава „А1он“. Претседателката на
Македонија

Во ГОБ „8 Септември“ работат само две сали за операции, вработените се закануваат дека ќе прекинат со работа

Мери Јордановска
Вработените на хируршките одделенија при „ГОБ 8ми Септември“ преку писмо до медиумите се обратија до директорот Христијан Костов, поради, како што велат, долготрајниот проблем што
Македонија

Трета доза вакцина за сите над 60 години, здравствените работници и за лицата со имунокомпромитирани состојби

Мери Јордановска
Министерот за здравство Венко Филипче најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“, без разлика со која вакцина
Македонија

18-годишната девојка која што почина од Ковид-19 немала хронични заболувања

Мери Јордановска
Во вчерашната статистика на Министерството за здравство беше пријавено дека 41 лице починале од Ковид-19, од кои најмладиот имал 18 години. Од Министерството за здравство
Македонија

ВИДЕО: Министерот Венко Филипче поднесе оставка по пожарот во тетовската модуларна болница

Мери Јордановска
Министерот за здравство Венко Филипче поднесе оставка од функцијата, по пожарот што во средата се случи во тетовската модуларна болница, кога 14 луѓе ги загубија
Македонија

Директорот на тетовската болница Флорин Бесими поднесе оставка од функцијата

Мери Јордановска
„Како доктор, кој цел мој професионален живот сум го посветил во лекување на моите сограѓани и како прв човек одговорен во Клиничката болницата во Тетово,
Македонија

Трогателно сведоштво: „Изигрував медицинска сестра, болничар и доктор во тетовската болница, но татко ми не го спасив“

Мери Јордановска
„Алармот ми беше наместен на два часа. Имаше ноќи кога бев сама, во соба со неколку пациенти, на кои им јас им бев и медицинска
Македонија

Прекинат погребот на девојката која почина во модуларната болница кога избувна пожарот

Мери Јордановска
Прекинат бил погребот на девојчето од 20-тина години, на кое во моментот на избувнувањето на пожарот му била вршена реанимација. Станува збор за девојка со