Од 714 обработени избирачки места, 44 отсто од гласовите се за Сиљановска, 19 отсто за Пендаровски, покажува статистиката на ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Над 44 отсто од гласовите во обработени 714 гласачки места се за кандидатката за претседател од ВРМО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, покажува статистиката на ВМРО-ДПМНЕ. Следен, со нешто над 19 отсто е актуелниот претседател и кандидат од СДСМ за втор мандат, Стево Пендаровски, а трет со 13 отсто е кандидатот од ДУИ, Бујар Османи.

Арбен Таравари од коалицијата Вреди добил околу 9 проценти од гласовите, додека пак Максим Димитриевски од ЗНАМ во обработените 349 гласачки места има 7 отсто. Следна е Билјана Ванковска со четири отсто, неважечки ливчиња има над 2 отсто, додека пак кандидатот од ГРОМ, Стевчо Јакимовски на овие избирачки места има под еден отсто.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок? Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок?

Предраг Петровиќ

Лога: Остра осуда за деградирачката реторика на ВМРО-ДПМНЕ кон Кацарска

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Мицкоски првпат пратеник, во клупите и цело екс раководство на СДСМ, ќе се конституира новиот паралментарен состав

Катерина Ѓуровски

ИО на СДСМ: На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Предраг Петровиќ

Извршниот одбор на СДСМ треба да ги утврди роковите за внатрепартиски избори за ново раководство и за отчетниот конгрес

Предраг Петровиќ