Адеми: Волјата на гласачите е запишана, таа ќе биде дел од идните политики на државата

Од:

Народот го кажа своето. Им честитаме на сите граѓани. Имавме мирен изборен ден во кој граѓаните слободно и во голем број ја искажаа својата политичка волја, кажа портпаролотот на ДУИ, Арбер Адеми по завршувањето на првиот круг на претседателските избори.

„Ова е наш заеднички успех за кој сакаме да им честитаме на сите останати учесници. Покажавме демократска зрелост каква што и доликува на земја-членка на НАТО и земја преговарач со ЕУ. Секако, сакаме да им се заблагодариме на сите граѓани кои гласаа за нашиот кандидат, др. Бујар Османи. Со тоа го доверија и гласот за Европскиот фронт. Сакаме да знаете дека вашата волја е запишана и таа ќе биде дел од идните политики на Република Северна Македонија. Тоа суштината за демократијата, граѓаните да одлучуваат за се, за својата иднина и нивната волја да се почитува“, кажа Адеми.

Тој посочи дека очекуваат голема победа на Бујар Османи, согласно излезноста која е забележана на овој круг на претседателските избори.

Би можело да ве интересира

Заврши едногодишното претседавање на Македонија со ПСЈИЕ – Тирана e иден претседавач

A1on

Османи: Членство во ЕУ на сите учесници во ПСЈИЕ е гаранцијата за стабилноста и наш приоритет

Горан Наумовски

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е договор за стратешка соработка

Османи: Во Скопје е надминат „кор-сокакот”, Советот за регионална соработка со нов Генерален секретар

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on