27 организации со осуда за изјавата на Заев

Од:

27 граѓански организации во писмена реакција на вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев наведуваат дека „остро ја осудуваат скандалозната, недолична, хомофобна изјава на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, но и изјавата со која се врши дискредитација на новинари кои критички ја опсервираат работата на власта.“

„Овој вид на јавен говор од носител на највисоката јавна функција, недвосмислено дава легитимитет и го охрабрува говорот и делата од омраза кон сите оние кои се со различна сексуална ориентација и ја загрозува слободата на изразување.

Изјавата на Премиерот, вклучително и неумесното „извинување“, освен што се навредливи и дискриминирачки, поттикнуваат хомофобија и линч насочен кон ЛГБТ заедницата. Се доведува во прашање доследното спроведување на новиот Закон за спречување и заштита од дискриминација, и се поставува прашањето дали досегашните заложби за унапредување на ЛГБТИ правата се навистина суштински или се само декларативни и формални.

Воедно, сметаме дека е крајно неприфатливо со вакви непромислени изјави да се етикетираат новинари кои критички известуваат за работењето на актуелната власт, и на тој начин да се создаваат услови за ограничување на слободата на информирање и изразување.“, се наведува во реакцијата на 27те граѓански организации.

Тие инсистираат како што велат Владата и премиерот да покажат зрелост и умешност за справување со критиките, но и сериозно да се заложат за поддршка на критичката мисла и независното новинарство.

„Ова е особено важно во контекст на транспарентноста и отчетноста кои Владата ги претставува како едни од основните начела на своето работење.

Системот на вредности кој сакаме да го негуваме во Република Северна Македонија како идна членка на НАТО и ЕУ, во ниту еден случај не дозволува ваков дискурс кој ги доведува во прашање безбедноста на граѓаните и слободата на изразување.“, се додава во реакцијата.

Би можело да ве интересира

Премиерот Заев на средби со Трудо, Санчез и Меркел, поддршката од сојузниците Германија, Шпанија и Канада продолжува

Ана Ололовска

Заев: Северна Македонија 30-та членка на НАТО, за просперитет и сигурна иднина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русковска: Задоволна сум од пресудата за Зоран Милески – Кичеец

Мери Јордановска

Средба Заев-Џонсон: Обединетото Кралство со целосна поддршка за Северна Македонија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Три години затвор за Зоран Милевски – Кичеец за „Рекет“

Мери Јордановска

ВИДЕО: Почна официјалниот дел од Самитот на НАТО во Лондон

Ана Ололовска