severna makedonija

Македонија

Со Пендаровски, и последната институција го добива називот со Северна Македонија

Кристијан Ландов
Kомплетирана е документацијата за промена на името на институцијата Претседател на државата. Во текот на денот институцијата ќе го добие називот Претседател на Република Северна
Македонија

Мицкоски во јавноста за Македонија, а во амандманите за СЈО секаде пишува Северна Македонија

Кристијан Ландов
Сите 65 амандмани кои ВМРО-ДПМНЕ ги доставило до Министерството за правда за законот за СЈО, го содржат новото уставно име Република Северна Македонија, дознава „А1
Македонија

Апостолска оствари средба со амбасадорот Станила

А1он
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денеска оствари работна средба со амбасадорот на Романија во Северна Македонија, Виорел Станила. – На средбата
Македонија

Заев-Елкин: Има можности за подлабока соработка со Израел

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Зеев Елкин, министер за Ерусалим и заштита на животната средина на Израел.
Економија

Новиот извршен директор во СБ Дејвидсе во дводневна посета на земјава

А1он
Во официјална посета на Република Северна Македонија денеска и утре престојува новиот извршен директор во Светска банка, Кун Дејвидсе. Министерот за финансии Драган Тевдовски ќе
Македонија

Позитивни реакции во Грција по Спогодбата за отворање нов граничен премин кај Маркова нога

А1он
Потпишаната спогодба меѓу министрите Никола Димитров и Сиа Анагностопулу за отворање на новиот граничен премин во регионот на Преспанското езеро, Маркова нога – Лемос, наиде
Македонија

Потпишување договор за изведувач за Програмата за наводнување на јужно вардарска долина

А1он
Во Домот на културата во Валандово денеска претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, ќе присуствува и ќе се обрати на потпишување на
Македонија

Скопје одбележува 76 години од депортацијата на македонските Евреи

А1он
Со повеќе активности денеска во Скопје ќе бидат одбележани 76 години од депортацијата на македонските Евреи, во организација на Еврејската заедница и Фондот на холокаустот.
Македонија

Седници на неколку собраниски комисии

А1он
Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за европски прашања, за здравство, Законодавно-правната комисија и постојаната Анкетна комисија за заштита на слободите и правата на