severna makedonija

Македонија

Седници на неколку собраниски комисии

А1он
Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за европски прашања, за здравство, Законодавно-правната комисија и постојаната Анкетна комисија за заштита на слободите и правата на
Македонија

Собранието треба да расправа за интерпелација на министерот Спасовски

А1он
Собранието на Република Северна Македонија денеска треба да одржи продолженија на 86. и на 90. седница. Единствена преостаната точка на 86. седница е интерпелацијата за
Македонија

Советот на Европа официјално ја заведе земјава под новото име

А1он
Советот на Европа официјално ја заведе земјава под нејзиното ново име Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Стразбур. На Интернет страницата на најстарата паневропска
Македонија

Шекеринска во Вашингтон: Добивме силни пораки на поддршка и честитки за лидерството, партнерството со САД продолжува

А1он
Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ја завршува посетата на Вашингтон. Последниот ден од посетата таа имаше средби со конгресмените Мајк Тарнер и Адам
Македонија

Канадска подршка за забрзување на пристапувањето на земјата во НАТО

А1он
Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски, кој престојува во работна посета на Канада, покрај средбите во канадското Министерство за надворешни работи оствари
Економија

„Стандард и пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава, со стабилен изглед

А1он
Aгенцијата „Стандард енд пурс“ (“Standard and Poor’s”) соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Северна Македонија ББ-, со стабилен изглед. Според извештајот, решавањето на спорот
Македонија

Објавен предлог текстот на законот за висока раководна служба

А1он
Министерството за информатичко општество и администрација, го објави текстот на работната верзија на Предлог законот за висока раководна служба. Од денеска предлогот е достапен на
Економија

Невработеноста под 20 отсто на крајот на 2018, раст за 3,7 отсто на економијата

А1он
Последниот квартал од минатата година одбележан со пад на невработеноста на 19,4 отсто, најниско ниво досега, а истовремено растот на БДП изнесуваше 3,7 проценти. За
Македонија

Димитров за „Ефимерида тон синдактон”: Свртивме страница, но е бела и сега треба да ја испишеме

А1он
Свртивме страница, се наоѓаме целосно во нова ера, но оваа страница е бела и сега ќе треба да ја испишеме, вели министерот за надворешни работи
Македонија

Заев – Анагностопулу: Испишуваме позитивна историја

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска имаше средба со алтернативна министерка за надворешни работи на Република Грција Атанасиа Анагностопулу, на која