vasington

Македонија

Меџити, Гаши и Касами ги продолжуваат средбите со конгресмени во Вашингтон

А1он
Лидерите на Европскиот сојуз за промена, Изет Меџити, Африм Гаши и Билал Касами ги продолжуваат средбите со конгресмени во Вашингтон. Од таму преку соопштение велат
Македонија

Спасовски и Робинсон од Вашингтон: Потврда за поддршка и признание за постигнатите одлични резултати во борбата против трговија со дрога

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во Вашингтон, САД, оствари средба со помошник државниот секретар, амбасадорот Тод Робинсон од Бирото за прашања поврзани со спроведување
Свет

Белата куќа: Не повлекуваме црвени линии за Израел, ќе продолжиме да го поддржуваме

А1он
Портпаролот на Белата куќа Џон Кирби рече дека САД нема да повлечат „црвени линии“ за Израел. „Ќе продолжиме да ги поддржуваме“, рече Кирби и одби
Свет

Патрушев: Сè започна во Вашингтон, ова не е војна на Русија во Украина

А1он
Настаните во Украина не се конфликт меѓу Москва и Киев, туку воена конфронтација меѓу НАТО и пред се САД и Велика Британија со Русија. Ова
Свет

Тело на дете пронајдено во река во Вашингтон: Исчезнало во септември додека играло во парк

А1он
Телото на Лучијано Мунгуја петгодишно дете, кое беше пријавено за исчезнато во септември, беше пронајдено во Вашингтон во реката Јакима. Полицијата веднаш пристигнала на местото
Свет

Уште 30 вработени во руската дипломатска мисија ќе ги напуштат САД поради визните ограничувања

А1он
Уште 30 вработени во руската дипломатска мисија во САД ќе ја напуштат таа држава до 1 јануари 2023 година поради визните ограничувања, изјави денеска рускиот
Свет

Лондон и Вашингтон ја реафирмираат поддршката за Украина

А1он
Заменичката државен секретар Венди Шерман денеска се сретна со Џејмс Клеверли, секретар за надворешни работи на Обединетото Кралство, при што двајцата ги реафирмираа плановите за
Свет

Кремљ: Односите меѓу Москва и Вашингтон ќе останат лоши без оглед на резултатите од изборите во САД

А1он
Односите меѓу Москва и Вашингтон ќе останат лоши без оглед на резултатите од среднорочните избори во САД, соопшти денеска Кремљ. – Овие избори, во суштина,
Свет

Вашингтон го повика кинескиот амбасадор на разговор во Белата куќа

А1он
Белата куќа го повика на разговор кинескиот амбасадор во Вашингтон, Чин Ганг, за да му ја изрази осудата на „ескалацијата на акции” против Тајван и
Свет

Кина го предупреди Вашингтон за евентуална посета на Пелоси на Тајван

А1он
Кинеските власти денеска соопштија дека упатиле строго предупредување до американските власти поради, како што пишува Фајненшл тајмс, евентуална посета на Тајван на претседателката на Претставничкиот