vasington

Свет

Белата куќа ги разгледува предлозите испратени од Москва за гаранции за безбедност во Европа

А1он
САД се запознаа со предлозите што Русија вчера ги испрати до НАТО и САД и моментално ги разгледуваат со европските сојузници, изјави денеска Џен Псаки
Свет

САД ги поздравуваат чекорите преземени од Турција и Ерменија за нормализирање на односите

А1он
САД денеска ги поздравија иницијативите на Турција и Ерменија за почеток на разговори за чекори за нормализирање на односите, јави Анадолија. „Ги поздравуваме и силно
Свет

Сенатот гласа за зголемување на американскиот државен долг

А1он
Американските сенатори денеска треба да изгласаат зголемување на лимитот на државниот долг за 2.5 трилиони долари до отприлика 31.4 трилиони долари, за потоа предлог законот
Свет

Вашингтон од понеделник го укинува задолжително носење маски во затворен простор

А1он
Главниот град на САД, Вашингтон, едно од местата со најстроги антиковид мерки во земјата, од следната недела ќе го укине задолжителното носење маска во затворен
Свет

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он
Американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин, одобри барање 100 војници на Националната гарда да се стават на располагање на полицијата, за да помогне во заштитата
Македонија

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ја почна работната посета на Соединетите Американски Држави, која е прва на претставник на Владата на Северна Македонија по