evropski sojuz za promena

Македонија

ЕСП: Засега нема договор за коалиција со Алијанса на Албанците

А1он
Портпаролот на Европскит сојуз за промени Астрид Исени денеска на прес-конференција изјави дека има некаква согласност, но дека нема договор со Алијансата на Албанците да
Македонија

Европски сојуз за промена: Дали намерно се одолговлекува изградбата на патот Скопје – Блаце?

А1он
На 16 јануари 2020 година е потпишан договорот како што се гледа на фотографијата, за изградба на првите 2 километри од патот Скопје – Блаце.
Македонија

Меџити, Гаши и Касами ги продолжуваат средбите со конгресмени во Вашингтон

А1он
Лидерите на Европскиот сојуз за промена, Изет Меџити, Африм Гаши и Билал Касами ги продолжуваат средбите со конгресмени во Вашингтон. Од таму преку соопштение велат
Македонија

Европски сојуз за промена: Законот не важи подеднакво за членовите на семејството на Али Ахмети

А1он
Европскиот сојуз за промена денеска на прес-конференција од пред Јавното обвинителство истакнаа дека за внукот на Али Ахмети, Дрин Ахмети, кој фатен со пиротехнички средства,
Македонија

Европски сојуз за променa: Одлуката на Судскиот совет, силен удар за корумпираната власт

А1он
Одлуката на Судскиот совет, Беса Адеми да остане претседател на Врховниот суд е силен удар за ДУИ и надеж за граѓаните и правдата во државата.
Македонија

Садики-Шаини: Албанската опозиција не учествуваше на координација кај Џафери, почнуваме со бојкот на Собранието

А1он
Албанската опозициска коалиција Европски сојуз за промена со неучеството на денешната редовна координација кај спикерот Талат Џафери го почнува бојкотот на работата на Собранието, изјави
Македонија

Европски сојуз за променa: Од денеска ќе ја бојкотираме работата на Собранието додека на дневен ред не дојде поставувањето на нашиот кандидат за член во ДИК

А1он
Денеска сме тука за да изјавиме дека трпението ни е при крај. Апелиравме до претседателот на Собранието, Талат Џафери да не го узурпира правото на
Македонија

Европски сојуз за променa: Отворени сме за зајакнување и раст на победничката коалиција

А1он
Во време кога албанската политичка сцена во РСМ е поделена меѓу Сојузот за европски промена кој има за цел да ги обедини Албанците за да
Македонија

Eвропски сојуз за променa: За функционерите малку беше покачување на платите за 78 отсто, сега плус 400 евра

А1он
За функционерите малку беше покачување на платите за 78 отсто, сега плус 400 евра, а за граѓаните милостина од 2 илјади денари . Изнудувањето на
Македонија

Европски сојуз за промена: ДУИ му дава тендер во вредност од четири милиони евра на српското подземје

А1он
Во овие последни денови од годината, кога албанската партија на власт се обидува да им фрли пепел во очите на албанците фалејќи се дека го