ЕСП: Засега нема договор за коалиција со Алијанса на Албанците

Од:

Портпаролот на Европскит сојуз за промени Астрид Исени денеска на прес-конференција изјави дека има некаква согласност, но дека нема договор со Алијансата на Албанците да биде дел од опозицискиот блок. Најави дека за тоа, Европскиот сојуз за промени ќе информира во наредните денови.

-На средбата изминативе деновиве со косовскиот премиер Албин Курти, има некаква согласност дека ќе биде дел од опозицијата, но нема некој договор. За тоа ќе бидете информирани во деновите што следат, изјави на денешната прес-конференција во прес-центарот на ЕСП портпаролот Исени.

Дополнително ќе информираат, како што кажа, и за тоа кој ќе биде нивен претседателски кандидат откако ќе разговараат во коалицијата.

Лидерот на АА Арбен Таравари денеска потврди дека било разговарано тој да биде кандидат на опозоцијата за претседател, но за МИА тој рече дека не е заинтересиран за тоа.

Би можело да ве интересира

Европски сојуз за промена: Дали намерно се одолговлекува изградбата на патот Скопје – Блаце?

Меџити, Гаши и Касами ги продолжуваат средбите со конгресмени во Вашингтон

А1он

Европски сојуз за промена: Законот не важи подеднакво за членовите на семејството на Али Ахмети

Европски сојуз за променa: Одлуката на Судскиот совет, силен удар за корумпираната власт

Садики-Шаини: Албанската опозиција не учествуваше на координација кај Џафери, почнуваме со бојкот на Собранието

Европски сојуз за променa: Од денеска ќе ја бојкотираме работата на Собранието додека на дневен ред не дојде поставувањето на нашиот кандидат за член во ДИК