severna makedonija

Регион

Павлопулос: Постојат два грчки услова за членство на Албанија во ЕУ

А1он
Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос за време на неговата посета на Црна Гора, упати порака до официјална Тирана во врска со нејзината европска интеграција. Тој изјави
Македонија

Шекеринска: Сметаме на брз и ефикасен процес на ратификација на Протоколот за членство во НАТО

А1он
Заменик претседателката на Владата и министер за одбрана Радмила Шекеринска во рамки на посетата на САД, чија цел е да се забрза ратификацијата на Протоколот
Македонија

Османи: Потпишувањето на Договорот од Преспа нова ера во односите меѓу Скопје и Атина

А1он
Евроатлантските интеграции на земјата, исполнувањето на обврските кои произлегуваат од Преспанскиот договор, грчката поддршка за отпочнување на преговорите за членство на Република Северна Македонија со
Македонија

Скопје и Софија ќе се фокусираат на поголема трговска размена, железничко и авио поврзување

А1он
Двоцифрена трговска размена, интензивни активности за железничко поврзување на Скопје и Софија до 2025 година, соработка за поддршка на претприемачите, воведување авиолинии Скопје-Софија и Охрид-Варна
Македонија

(ВИДЕО) Костовски:  Спротивно на се што зборуваше Заев-сведоци сме на бришење на придавката македонски/македонска од државните институции

А1он
Македонија и Македонците го губат институционалниот идентитет како вовед во губењето на националниот идентитет. Предупредувавме дека со капитулацијата на Зоран Заев е загрозен идентитетот и
Економија

Женското претприемништво неискористена можност за економски раст

А1он
Претставничките на понежниот пол бараат да се зајакне економската позиција на жените во урбаните и руралните средини, како и еднакви можности за активно вклучување на
Македонија

Таксистите на средба со Заев за решавање на проблемите на легалните такси превозници

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација на Асоцијацијата на легални такси превозници кои на средбата ги изразиле своите очекувања за брзо донесување на законските измени
Македонија

Катругалос и Мелескану организираат појадок на пријателите на Северна Македонија во Брисел

А1он
Шефот на грчката дипломатија Јоргос Катругалос заедно со Теодор Мелескану, министерот за надворешни работи на Романија, земјата претседавач на ЕУ, организираат појадок на пријателите на